MS4121 mounting rail, slot 22 mm, FS, perforated
Type MS4121P0200FS
|Item no. 1122950
|EAN 4012196471119




Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Heavy-duty C profile rail for individual installation of support constructions, e.g. for cable trays or as a panel for switchgear cabinets. Can also be used for cable routing, in conjunction with clamp clips with a U foot.
Technical data
Dimensions
| Length | 200 mm |
|---|---|
| Width | 41 mm |
| Height | 21 mm |
| Dimension L | 200 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Slot width | 22 mm |
| Material thickness | 2 mm |
| Static value A | 1,65 cm² |
| Static value ly | 0,95 cm⁴ |
| Static value lz | 4,51 cm⁴ |
| Static value Wy | 0,89 cm³ |
| Static value Wz | 2,2 cm³ |
| Profile shape | C profile |
| Type of perforation | Perforated back |
| Drill hole spacing, centre | 50 mm |
| With perforation | yes |
| Breakable | no |
| With toothing | yes |
| Version for | Single profile |
| Dimension | 200x41x21 |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
0,6991 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,6991 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
2056U 22 FT
1175211
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece

Item no. 1175211
Clamp clip, single, FT plastic pressure troughType
2056U 22 FT
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Item no.
MS4121P0200FS
200
41
21
2
Strip galvanised
1122950
MS4121P0300FS
300
41
21
2
Strip galvanised
1122951
MS4121P0400FS
400
41
21
2
Strip galvanised
1122953
MS4121P0500FS
500
41
21
2
Strip galvanised
1122955
MS4121P0600FS
600
41
21
2
Strip galvanised
1122956
MS4121P0800FS
800
41
21
2
Strip galvanised
1122957
MS4121P0700FS
700
41
21
2
Strip galvanised
1122958
MS4121P0900FS
900
41
21
2
Strip galvanised
1122959
Length
MS4121P0200FS
Item no.
1122950
Length
200
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Strip galvanised
MS4121P0300FS
Item no.
1122951
Length
300
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Strip galvanised
MS4121P0400FS
Item no.
1122953
Length
400
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Strip galvanised
MS4121P0500FS
Item no.
1122955
Length
500
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Strip galvanised
MS4121P0600FS
Item no.
1122956
Length
600
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Strip galvanised
MS4121P0800FS
Item no.
1122957
Length
800
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Strip galvanised
MS4121P0700FS
Item no.
1122958
Length
700
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Strip galvanised
MS4121P0900FS
Item no.
1122959
Length
900
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Strip galvanised





