MS4121 mounting rail, slot 22 mm, FS, perforated
Type MS4121P0500FS
|Item no. 1122955
|EAN 4012196471164




Item no. / Type
1122955 / MS4121P0500FS
Length
500 mm
Width
41 mm
Height
21 mm
Material thickness
2 mm
Surface
Strip galvanised
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Heavy-duty C profile rail for individual installation of support constructions, e.g. for cable trays or as a panel for switchgear cabinets. Can also be used for cable routing, in conjunction with clamp clips with a U foot.
Technical data
Dimensions
| Length | 500 mm |
|---|---|
| Width | 41 mm |
| Height | 21 mm |
| Dimension L | 500 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Slot width | 22 mm |
| Material thickness | 2 mm |
| Static value A | 1,65 cm² |
| Static value ly | 0,95 cm⁴ |
| Static value lz | 4,51 cm⁴ |
| Static value Wy | 0,89 cm³ |
| Static value Wz | 2,2 cm³ |
| Profile shape | C profile |
| Type of perforation | Perforated back |
| Drill hole spacing, centre | 50 mm |
| With perforation | yes |
| Breakable | no |
| With toothing | yes |
| Version for | Single profile |
| Dimension | 500x41x21 |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
1,7504 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,7504 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
2056U 22 FT
1175211
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece

Item no. 1175211
Clamp clip, single, FT plastic pressure troughType
2056U 22 FT
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Item no.
MS4121P0500FS
500
41
21
2
Strip galvanised
1122955
MS4121P0500FS
Item no.
1122955
Length
500
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Strip galvanised





