MS4141 mounting rail, slot 22 mm, FT, perforated
Type MS4141P0200FT
|Item no. 1122509
|EAN 4012195484516




Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Heavy-duty C profile rail for individual installation of support constructions, e.g. for cable trays or as a panel for switchgear cabinets. Can also be used for cable routing, in conjunction with clamp clips with a U foot.
Technical data
Dimensions
| Length | 200 mm |
|---|---|
| Width | 41 mm |
| Height | 41 mm |
| Dimension L | 200 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | evet |
|---|---|
| Yarık uzunluğu | 22 mm |
| Material thickness | 2,5 mm |
| Statik değer A | 2,97 cm² |
| Statik değer Iy | 6,05 cm⁴ |
| Statik değer Iz | 9,01 cm⁴ |
| Statik değer Wy | 2,91 cm³ |
| Statik değer Wz | 4,4 cm³ |
| Hole size | 14x28 |
| Profile shape | C profil |
| Delik türü | Sırtı delikli |
| Drill hole spacing, centre | 50 mm |
| With perforation | evet |
| Breakable | hayır |
| With toothing | evet |
| Version for | Tekli profil |
| Boyut | 200x41x41 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
| Packaging without plastic | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,1253 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
2056U 22 FT
1175211
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece

Item no. 1175211
Clamp clip, single, FT plastic pressure troughType
2056U 22 FT
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Item no.
MS4141P0200FT
200
41
41
2,5
Hot-dip galvanised
1122509
MS4141P0300FT
300
41
41
2,5
Hot-dip galvanised
1122517
MS4141P0400FT
400
41
41
2,5
Hot-dip galvanised
1122525
MS4141P0500FT
500
41
41
2,5
Hot-dip galvanised
1122533
MS4141P0600FT
600
41
41
2,5
Hot-dip galvanised
1122541
MS4141P0700FT
700
41
41
2,5
Hot-dip galvanised
1122568
MS4141P0800FT
800
41
41
2,5
Hot-dip galvanised
1122576
MS4141P0900FT
900
41
41
2,5
Hot-dip galvanised
1122584
Length
MS4141P0200FT
Item no.
1122509
Length
200
Width
41
Height
41
Material thickness
2,5
Surface
Hot-dip galvanised
MS4141P0300FT
Item no.
1122517
Length
300
Width
41
Height
41
Material thickness
2,5
Surface
Hot-dip galvanised
MS4141P0400FT
Item no.
1122525
Length
400
Width
41
Height
41
Material thickness
2,5
Surface
Hot-dip galvanised
MS4141P0500FT
Item no.
1122533
Length
500
Width
41
Height
41
Material thickness
2,5
Surface
Hot-dip galvanised
MS4141P0600FT
Item no.
1122541
Length
600
Width
41
Height
41
Material thickness
2,5
Surface
Hot-dip galvanised
MS4141P0700FT
Item no.
1122568
Length
700
Width
41
Height
41
Material thickness
2,5
Surface
Hot-dip galvanised
MS4141P0800FT
Item no.
1122576
Length
800
Width
41
Height
41
Material thickness
2,5
Surface
Hot-dip galvanised
MS4141P0900FT
Item no.
1122584
Length
900
Width
41
Height
41
Material thickness
2,5
Surface
Hot-dip galvanised






