proQuick clip, jet black
Type PQ-20 SW
|Item no. 2147340
|EAN 4012197395940



Item no. / Type
2147340 / PQ-20 SW
Anma boyutu/ Metin
20-23
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Highly stressable clip for accepting plastic or metal electrical and sanitary pipes as well as the electrical installation pipe Quick pipe. Universal fastening options on walls, ceilings and steel constructions, both indoors and outdoors. Flexible clamping range of several millimetres. Toolless pipe mounting. Connectable to each other to Ø 32 mm, also with the OBO Quick or Multi Quick clip. For variable distances and clip quantity mountable on a profile rail.
Technical data
Technical data
| Anma boyutu/ Metin | 20-23 |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| UV-resistant | evet |
| Expandable | evet |
| Closed | evet |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Kırılma yükü | 0,8 kN |
| With inlay | hayır |
| Fastening type | Vida deliği |
| Pipe/cable diameter, min. | 19,5 mm |
| Pipe/cable diameter, max. | 23,5 mm |
| Clamping range D, min. | 19,5 mm |
| Clamping range D, max. | 23,5 mm |
| Boyut | 19,5-23,5mm |
| Material | Polyamide |
| Colour | Jet black; RAL 9005 |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (6)
Declarations (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Anma boyutu/ Metin
Item no.
PQ-20 SW
20-23
2147340
PQ-20 SW
Item no.
2147340
Anma boyutu/ Metin
20-23
