Protective spark gap
Type 482
|Item no. 5240050
|EAN 4012195412632



Item no. / Type
5240050 / 482
Protection level
< 10 kV
Anma deşarj akımı
25 kA
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Closed spark gap for bridging a proximity point between roof standard of low-voltage system and components of outer lightning protection system.
• Protection rating IP 54
• With pre-mounted type 5001 connector for attaching round conductors Rd 8 - 10
• Protection rating IP 54
• With pre-mounted type 5001 connector for attaching round conductors Rd 8 - 10
Technical data
Technical data
| Devreye girme gerilimi | 10 kV |
|---|---|
| Koruma sınıfı | IP54 |
| Explosion-tested version | no |
| Connection | Rd 10 mm |
| Material of the connection | Die-cast zinc |
| Protection level | < 10 kV |
| Anma deşarj akımı | 25 kA |
| Devreye girme süresi | <100 ns |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 134x93x86 |
| Material | Cast steel |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,6407 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Protection level
Anma deşarj akımı
Item no.
482
< 10
25
5240050
482
Item no.
5240050
Protection level
< 10
Anma deşarj akımı
25

