Service pole, type ISS70110
Type ISS70110RW
|Item no. 6288940
|EAN 4012195160731



Item no. / Type
Length
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
ISS aluminium service pole with a 76.5 mm system opening.
Set consists of:
1 single-compartment pole with clamping fastening
Total length 3,315‒3,480 mm
1 ceiling fastening with clamping device
1 aluminium cover
Length: 3,000 mm
The service pole is suitable for accepting front-locking accessory mounting boxes
of the series 71GD... The installation of a partition of type GA-TW70 (6279711)
and the installation of the cover clip, type KL80A (6288640), are possible as an option.
The following accessories can be used, depending on the mounting situation.
Set consists of:
1 single-compartment pole with clamping fastening
Total length 3,315‒3,480 mm
1 ceiling fastening with clamping device
1 aluminium cover
Length: 3,000 mm
The service pole is suitable for accepting front-locking accessory mounting boxes
of the series 71GD... The installation of a partition of type GA-TW70 (6279711)
and the installation of the cover clip, type KL80A (6288640), are possible as an option.
The following accessories can be used, depending on the mounting situation.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 110 mm |
| Height | 70 mm |
| Kolon yüksekliği min. | 3315 mm |
| Kolon yüksekliği maks. | 3480 mm |
Technical data
| Yol sayısı | 1 St. |
|---|---|
| Halojen İçermez | yes |
| Kolon biçimi | Rectangular |
| Ayarlanabilir | yes |
| Yükseklik dengelemesi min. | 315 mm |
| Yükseklik dengelemesi maks. | 480 mm |
| Takılabilir kapak sayısı | 1 |
| Portatif | no |
| Tavana montaj | yes |
| Zemine montaj | yes |
| Kablo girişi | Top/bottom |
| Pre-wired | no |
| Continuous profile | yes |
| Version for | Single-sided |
| Fastening type | Tension |
| Kanal genişliği | 76,5 mm |
| Boyut | 3000x110x70 |
| Material | Aluminium |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 98,1752 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6288608
Accessory mounting box 71GD7-2, doubleType
71GD7-2
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Fastening type
Material
Colour
Surface
Item no.
ISS70110RW
3000
Tension
Aluminium
Pure white; RAL 9010
6288940
ISS70110EL
3000
Tension
Aluminium
aluminium
Anodised
6288943
Colour
ISS70110RW
Item no.
6288940
Length
3000
Fastening type
Tension
Material
Aluminium
Colour
Pure white; RAL 9010
ISS70110EL
Item no.
6288943
Length
3000
Fastening type
Tension
Surface
Anodised
Material
Aluminium
Colour
aluminium


