Service pole, type ISSHS140250
Type ISSHS140250RW
|Item no. 6290020
|EAN 4012195161226



Item no. / Type
Length
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
ISS aluminium service pole, 2-compartment, with a 76.5 mm system opening.
Empty, equippable with standard devices (socket, telephone, etc.), max. 4 devices.
Fixing possible directly on floor. Accessory mounting boxes to be ordered separately.
The service pole is suitable for accepting front-locking accessory mounting boxes of the series 71GD.... The installation of a partition of type GA-TW (6279711) and the installation of the cover clip, type KL80A, are possible as an option.
Empty, equippable with standard devices (socket, telephone, etc.), max. 4 devices.
Fixing possible directly on floor. Accessory mounting boxes to be ordered separately.
The service pole is suitable for accepting front-locking accessory mounting boxes of the series 71GD.... The installation of a partition of type GA-TW (6279711) and the installation of the cover clip, type KL80A, are possible as an option.
Technical data
Dimensions
| Length | 250 mm |
|---|---|
| Width | 130 mm |
| Height | 140 mm |
| Kolon yüksekliği min. | 250 mm |
Technical data
| Yol sayısı | 2 St. |
|---|---|
| Halojen İçermez | yes |
| Kolon biçimi | Rectangular |
| Ayarlanabilir | no |
| Takılabilir kapak sayısı | 2 |
| Portatif | no |
| Tavana montaj | no |
| Zemine montaj | yes |
| Kablo girişi | Bottom |
| Pre-wired | no |
| Continuous profile | yes |
| Version for | Double-sided |
| Fastening type | Bolts |
| Kanal genişliği | 76,5 mm |
| Boyut | 250x130x140 |
| Material | Aluminium |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 22,0798 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6288610
Accessory mounting box 71GD6, singleType
71GD6
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6288608
Accessory mounting box 71GD7-2, doubleType
71GD7-2
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6288704
Protective conductor connection bracketType
8AWR
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Colour
Item no.
ISSHS140250RW
250
Pure white; RAL 9010
6290020
ISSHS140250EL
250
aluminium
6290023
Colour
ISSHS140250RW
Item no.
6290020
Length
250
Colour
Pure white; RAL 9010
ISSHS140250EL
Item no.
6290023
Length
250
Colour
aluminium

