Service pole, type ISSHS140700
Type ISSHS140700RW
|Item no. 6290040
|EAN 4012195161349



Item no. / Type
Length
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
ISS aluminium service pole, 2-compartment, with a 76.5 mm system opening.
Empty, equippable with standard devices (socket, telephone, etc.), max. 10 devices.
Direct fastening on floor possible. Accessory mounting boxes to be ordered separately.
The service pole is suitable for accepting front locking accessory mounting boxes of the
series 71GD.... The installation of a partition of type GA-TW (6279711) and the installation of the cover clip, type KL80A, are possible as an option.
Empty, equippable with standard devices (socket, telephone, etc.), max. 10 devices.
Direct fastening on floor possible. Accessory mounting boxes to be ordered separately.
The service pole is suitable for accepting front locking accessory mounting boxes of the
series 71GD.... The installation of a partition of type GA-TW (6279711) and the installation of the cover clip, type KL80A, are possible as an option.
Technical data
Dimensions
| Length | 675 mm |
|---|---|
| Width | 130 mm |
| Height | 140 mm |
| Kolon yüksekliği min. | 675 mm |
Technical data
| Yol sayısı | 2 St. |
|---|---|
| Halojen İçermez | yes |
| Kolon biçimi | Rectangular |
| Ayarlanabilir | no |
| Takılabilir kapak sayısı | 2 |
| Portatif | no |
| Tavana montaj | no |
| Zemine montaj | yes |
| Kablo girişi | Bottom |
| Pre-wired | no |
| Continuous profile | yes |
| Version for | Double-sided |
| Fastening type | Bolts |
| Kanal genişliği | 76,5 mm |
| Boyut | 675x130x140 |
| Material | Aluminium |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 49,886 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6288610
Accessory mounting box 71GD6, singleType
71GD6
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6288608
Accessory mounting box 71GD7-2, doubleType
71GD7-2
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6288704
Protective conductor connection bracketType
8AWR
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Colour
Item no.
ISSHS140700RW
675
Pure white; RAL 9010
6290040
ISSHS140700EL
675
aluminium
6290043
Colour
ISSHS140700RW
Item no.
6290040
Length
675
Colour
Pure white; RAL 9010
ISSHS140700EL
Item no.
6290043
Length
675
Colour
aluminium

