Service pole, type ISSHS6
Type ISSHS6EL
|Item no. 6290073
|EAN 4012195161561



Item no. / Type
6290073 / ISSHS6EL
Length
564 mm
Colour
aluminium
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
ISS service pole centre.
Empty, can be equipped from all four sides with standard devices (socket, telephone, etc.). Two sides of the installation centre can be equipped in two compartments, the other two sides in one. Each installation compartment can accept 5 devices, the entire installation centre accepts max. 30 devices. Direct fastening on floor possible. Accessory mounting boxes to be ordered separately.
The service pole is suitable for accepting front locking accessory mounting boxes of the series 71GD.... The installation of a partition of type GA-TW (6279711) and the installation of the cover clip, type KL80A, are possible as an option.
Empty, can be equipped from all four sides with standard devices (socket, telephone, etc.). Two sides of the installation centre can be equipped in two compartments, the other two sides in one. Each installation compartment can accept 5 devices, the entire installation centre accepts max. 30 devices. Direct fastening on floor possible. Accessory mounting boxes to be ordered separately.
The service pole is suitable for accepting front locking accessory mounting boxes of the series 71GD.... The installation of a partition of type GA-TW (6279711) and the installation of the cover clip, type KL80A, are possible as an option.
Technical data
Dimensions
| Length | 564 mm |
|---|---|
| Width | 290 mm |
| Height | 260 mm |
| Kolon yüksekliği min. | 564 mm |
Technical data
| Yol sayısı | 6 St. |
|---|---|
| Halojen İçermez | yes |
| Kolon biçimi | Rectangular |
| Ayarlanabilir | no |
| Takılabilir kapak sayısı | 6 |
| Portatif | no |
| Tavana montaj | no |
| Zemine montaj | yes |
| Kablo girişi | Bottom |
| Pre-wired | no |
| Continuous profile | yes |
| Version for | Miscellaneous |
| Fastening type | Bolts |
| Kanal genişliği | 76,5 mm |
| Boyut | 564x290x260 |
| Surface | Anodised |
| Material | Aluminium |
| Colour | aluminium |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 120,7408 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6288610
Accessory mounting box 71GD6, singleType
71GD6
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6288608
Accessory mounting box 71GD7-2, doubleType
71GD7-2
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6288704
Protective conductor connection bracketType
8AWR
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Colour
Item no.
ISSHS6EL
564
alüminyum
6290073
ISSHS6EL
Item no.
6290073
Length
564
Colour
alüminyum


