Straight connector FS
Type WRVL 160 FS
|Item no. 6227708
|EAN 4012196170470



Item no. / Type
6227708 / WRVL 160 FS
Height
160 mm
Plate thickness
2,5 mm
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Description
Straight connector for the connection of wide span cable trays and ladders of types WKSG and WKLG with a side height of 160 mm.
Including appropriate bolts, washers and nuts.
Technical data
Dimensions
| Length | 500 mm |
|---|---|
| Width | 20 mm |
| Height | 160 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 2,5 mm |
| Kafes kablo kanalı için uygun | no |
| Kablo merdiveni için uygun | yes |
| Kablo kanalı için uygun | yes |
| Adjustable connector, horizontal | no |
| Articulated connector, vertical | no |
| Suitable for cable tray system height | 160 mm |
| Version for | Straight connector |
| Connection type | Screw connector |
| Boyut | 160x500 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 4,7809 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Height
Plate thickness
Item no.
WRVL 160 FS
160
2,5
6227708
WRVL 160 FS
Item no.
6227708
Height
160
Plate thickness
2,5


