Surge arrester V10 Compact 255 V
Type V10 COMPACT 255
|Item no. 5093380
|EAN 4012195076551



Item no. / Type
Maximum continuous voltage AC
Pole version
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge protective device, compact module, type 2+3
• Surge protection in sub-distributors to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Arresting capacity up to 60 kA (8/20) in total
• Integrated 3+1 solution for TN and TT network systems on 45 mm module width
• High-performance varistor technology
• Incl. thermal and dynamic cut-off unit and visual function display
Application: Sub/storey distribution as well as device protection in rotational current systems.
• Surge protection in sub-distributors to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Arresting capacity up to 60 kA (8/20) in total
• Integrated 3+1 solution for TN and TT network systems on 45 mm module width
• High-performance varistor technology
• Incl. thermal and dynamic cut-off unit and visual function display
Application: Sub/storey distribution as well as device protection in rotational current systems.
Technical data
Technical data
| Network form | Other |
|---|---|
| Blow-out | no |
| Signalling on device | Visual |
| Protection rating | IP20 |
| Remote signalling | no |
| Test class, type 2 | yes |
| Test class, type 3 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Integrated back-up fuse | no |
| Maximum continuous voltage AC | 255 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 10 kA |
| Pole version | 3+N/PE |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Suitable for outdoor use | no |
| Max. mains-side overcurrent protection | 63 |
| Version for | 3+NPE |
| TN network form | yes |
| TN-C-S network form | yes |
| TN-S network form | yes |
| TT network form | yes |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II+III |
| SPD to EN 61643-11 | Type 2+3 |
| Lightning protection zone LPZ | 1→3 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 20 kA |
| Follow current quenching capacity (eff) [N-PE] | 0,1 kA |
| Response time | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 63 A |
| Permitted temperature range, min. | -40 °C |
| Permitted temperature range, max. | 80 °C |
| Dimension | 255V |
Connectivity options
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 60 kA |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 2,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 10 mm² |
Environmental Data
13,3687 kg CO₂e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 13,3687 kg CO₂e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Protection rating
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
V10 COMPACT 255
IP20
255
3+N/PE
5093380
V10 COMPACT 385
IP20
385
3+N/PE
5093384
V10-1+NPE
IP20
255
1+N/PE
5093395
Maximum continuous voltage AC
Pole version
V10 COMPACT 255
Item no.
5093380
Protection rating
IP20
Maximum continuous voltage AC
255
Pole version
3+N/PE
V10 COMPACT 385
Item no.
5093384
Protection rating
IP20
Maximum continuous voltage AC
385
Pole version
3+N/PE
V10-1+NPE
Item no.
5093395
Protection rating
IP20
Maximum continuous voltage AC
255
Pole version
1+N/PE


