Vario quick connector ALU
Type 249 8-10 ALU
|Item no. 5311519
|EAN 4012195417736




Item no. / Type
Uyumluluk
Smallest selling unit: 30 piece
30piece
piece
Description
• For T, cross and parallel connectors
• Quick installation using hexagonal bolt M10 x 30, high-grade stainless steel
• Conforms to the requirements according to DIN VDE 0185-305 (IEC 62305)
• Quick installation using hexagonal bolt M10 x 30, high-grade stainless steel
• Conforms to the requirements according to DIN VDE 0185-305 (IEC 62305)
Technical data
Dimensions
| Length | 44 mm |
|---|---|
| Width | 44 mm |
| Dimension A | 44 mm |
Technical data
| Ayırma plakası | no |
|---|---|
| Type of fastening screw | Hexagonal bolt |
| Type of connector | Multipurpose connection clamp |
| Suitable for connection | Round conductor Rd 8–10 / Rd 8–10 |
| Lightning current carrying capacity | H/100 kA |
| Round conductor diameter, conductor 1, min. | 8 mm |
| Round conductor diameter, conductor 1, max. | 10 mm |
| Round conductor diameter, conductor 2, min. | 8 mm |
| Round conductor diameter, conductor 2, max. | 10 mm |
| Uyumluluk | Rd 8-10 mm |
| Boyut | 44x44mm |
| Material | Aluminium |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,0187 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Uyumluluk
Item no.
249 8-10 ALU
Rd 8-10
5311519
249 B ALU
Rd 8-10
5311713
249 8-10 ALU
Item no.
5311519
Uyumluluk
Rd 8-10
249 B ALU
Item no.
5311713
Uyumluluk
Rd 8-10


