Wall and support bracket AW 55 A2
Type AW 55 21 A2
|Item no. 6443063
|EAN 4012196441433


Item no. / Type
Width
kN de F
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Heavy-duty wall and support bracket with welded head plate.
Fastening of the bracket to the U support of width 400 mm or greater using a hexagonal bolt through both sides of the support. Please insert suitable spacers.
Technical data
Dimensions
| Length | 50 mm |
|---|---|
| Width | 210 mm |
| Height | 90 mm |
| Dimension A | 50 mm |
| Dimension B | 210 mm |
| Dimension H | 90 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | yes |
| Açı aralığı min. | 90 mm |
| Açı aralığı maks. | 90 mm |
| Hole diameter | 13,5 mm |
| Version for | Wall and support bracket |
| kN de F | 5,5 kN |
| Boyut | B210mm |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
Müsaade edilen konsol yükü altında konsol ucundaki eğilme
İnsan taşıma yükü hariç olmak üzere kn olarak müsaade edilen konsol yükü
mm olarak konsol uzunlukları ile yük eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 4,4789 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6406138
Truss-head bolt with flange nut A2Type
FRSB 6x12 A2
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (5)
Instructions and Aid (2)
Product images (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
kN de F
Colour
Item no.
AW 55 21 A2
210
5,5
stainless steel
6443063
AW 55 31 A2
310
5,5
stainless steel
6443067
AW 55 41 A2
410
5,5
stainless steel
6443071
AW 55 51 A2
510
5,5
stainless steel
6443075
AW 55 61 A2
610
5,5
stainless steel
6443079
AW 55 71 A2
710
5,5
stainless steel
6443083
Width
AW 55 21 A2
Item no.
6443063
Width
210
kN de F
5,5
Colour
stainless steel
AW 55 31 A2
Item no.
6443067
Width
310
kN de F
5,5
Colour
stainless steel
AW 55 41 A2
Item no.
6443071
Width
410
kN de F
5,5
Colour
stainless steel
AW 55 51 A2
Item no.
6443075
Width
510
kN de F
5,5
Colour
stainless steel
AW 55 61 A2
Item no.
6443079
Width
610
kN de F
5,5
Colour
stainless steel
AW 55 71 A2
Item no.
6443083
Width
710
kN de F
5,5
Colour
stainless steel

