Wide span cable ladder WKLG 110 FS
Type WKLG 1140 FS
|Item no. 6311016
|EAN 4012196883158



Item no. / Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Yan parça kalınlığı
Smallest selling unit: 6 m
6m
m
Description
Wide span cable ladder with perforated side rails of side height of 110 mm. Fastening of cables with clamp clip, type 2056.
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
Straight connectors of type WRVL 110 should be ordered separately and in the appropriate quantity.
Technical data
Dimensions
| Length | 6000 mm |
|---|---|
| Width | 400 mm |
| Height | 110 mm |
| Dimension L | 6000 mm |
| Dimension B | 400 mm |
| Rung slot dimension | 17,00 |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Wide-span version | yes |
| Usable cross-section | 376 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Usable cross-section | 37600 mm² |
| Version of the rungs | Profile perforated |
| Side rail version | Profile (open) |
| Fastening of rung | Fully riveted |
| Ölçü | 110 x 400 |
| Yan parça kalınlığı | 2 mm |
| Boyut | 110x400x6000 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Loads
| Destek aralığı 3,0m | 2,9 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 3,5m | 2,48 kN/m |
| Destek aralığı 4,0m | 2,1 kN/m |
| Destek aralığı 4,5m | 1,78 kN/m |
| Destek aralığı 5,0m | 1,5 kN/m |
| Destek aralığı 6,0m | 1 kN/m |
| Destek aralığı 7,0m | 0,7 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 14,7278 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6091377
Straight and angle connector FSType
WRWVK 110 FS
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Yan parça kalınlığı
Item no.
WKLG 1120 FS
6000
200
no
2
6311008
WKLG 1130 FS
6000
300
no
2
6311012
WKLG 1140 FS
6000
400
hayır
2
6311016
WKLG 1150 FS
6000
500
no
2
6311020
WKLG 1160 FS
6000
600
no
2
6311024
Width
Maintain electrical functions
WKLG 1120 FS
Item no.
6311008
Length
6000
Width
200
Maintain electrical functions
no
Yan parça kalınlığı
2
WKLG 1130 FS
Item no.
6311012
Length
6000
Width
300
Maintain electrical functions
no
Yan parça kalınlığı
2
WKLG 1140 FS
Item no.
6311016
Length
6000
Width
400
Maintain electrical functions
hayır
Yan parça kalınlığı
2
WKLG 1150 FS
Item no.
6311020
Length
6000
Width
500
Maintain electrical functions
no
Yan parça kalınlığı
2
WKLG 1160 FS
Item no.
6311024
Length
6000
Width
600
Maintain electrical functions
no
Yan parça kalınlığı
2








