Wide span cable tray WKSG 110 FS
Type WKSG 120 FS
|Item no. 6098111
|EAN 4012196351435




Item no. / Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Smallest selling unit: 6 m
6m
m
Description
Wide span cable tray system, perforated, with a side height of 110 mm.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Straight connectors of type WRVL 110 should be ordered separately and in the appropriate quantity.
Technical data
Dimensions
| Length | 6000 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 110 mm |
| Dimension L | 6000 mm |
| Dimension B | 200 mm |
| Dimension H | 10 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | yes |
| Usable cross-section | 202 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 2 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| Usable cross-section | 20200 mm² |
| Ölçü | 200 x 110 |
| Boyut | 110x200x6000 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Magnetic shield insulation with cover | 50 dB |
| Magnetic shield insulation without cover | 20 dB |
| Usable length | 6000 mm |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Destek aralığı 3,0m | 2,5 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 3,5m | 2,01 kN/m |
| Destek aralığı 4,0m | 1,6 kN/m |
| Destek aralığı 4,5m | 1,32 kN/m |
| Destek aralığı 5,0m | 1,1 kN/m |
| Destek aralığı 6,0m | 0,75 kN/m |
| Destek aralığı 7,0m | 0,45 kN/m |
| Destek aralığı 8,0m | 0,2 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 16,8236 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6091377
Straight and angle connector FSType
WRWVK 110 FS
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Item no.
WKSG 120 FS
6000
200
hayır
2
6098111
WKSG 130 FS
6000
300
hayır
2
6098115
WKSG 140 FS
6000
400
hayır
2
6098119
WKSG 150 FS
6000
500
hayır
2
6098123
WKSG 160 FS
6000
600
hayır
2
6098127
Width
WKSG 120 FS
Item no.
6098111
Length
6000
Width
200
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
2
WKSG 130 FS
Item no.
6098115
Length
6000
Width
300
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
2
WKSG 140 FS
Item no.
6098119
Length
6000
Width
400
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
2
WKSG 150 FS
Item no.
6098123
Length
6000
Width
500
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
2
WKSG 160 FS
Item no.
6098127
Length
6000
Width
600
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
2






