Wiring trunking, type LK4 40100
Type LK4 40100
|Item no. 6178018
|EAN 4012196000890



Item no. / Type
6178018 / LK4 40100
Length
2000 mm
Width
100 mm
Height
40 mm
Fastening type
Base perforation
Colour
Stone grey; RAL 7030
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
Wiring duct, incl. cover and base perforation, for horizontal and vertical routing of electrical cables in the switchgear cabinet. Designed as a metric duct. The nominal dimension of the system size corresponds to the internal dimension of the duct. Retainers are broken out without tools. The flush-floor routing of cables is possible through predetermined break points. Tested to DIN EN 50085-2-3. Special lengths on request.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 40 mm |
Technical data
| Usable cross-section | 38,31 cm² |
|---|---|
| Diameter | 0 mm |
| Halojen İçermez | no |
| kendiliğinden sönen | yes |
| Duvar tipi | Slotted |
| Creepage current-resistant | yes |
| Esnek | no |
| Üst parçalı | yes |
| Yarık genişliği | 10 mm |
| Yarık uzunluğu | 4 mm |
| Fastening type | Base perforation |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -5 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 60 °C |
| Boyut | 40x100x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Stone grey; RAL 7030 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,9961 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6178092
Wire retainer for type LK4 and LK4 NType
LK4 H
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Fastening type
Colour
Item no.
LK4 40100
2000
100
40
Base perforation
Stone grey; RAL 7030
6178018
LK4 40100
Item no.
6178018
Length
2000
Width
100
Height
40
Fastening type
Base perforation
Colour
Stone grey; RAL 7030


