0° socket, Connect 45, with earthing pin, triple
Type STD-F0C RW3
|Item no. 6120572
|EAN 4012196050994



Item no. / Type
Version for
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Earthing pin socket with connection to side, Triple 0°, with increased touch protection, with screwless terminals, 2-pin, 16 A, 250 V~, with connection terminals to IEC 60884-1, suitable for the installation in Rapid 45 device installation trunking systems.
For installation in Rapid 45 trunking, device installation trunking, service poles, underfloor systems and desk boxes.
For installation in Rapid 45 trunking, device installation trunking, service poles, underfloor systems and desk boxes.
Technical data
Dimensions
| Width | 176 mm |
|---|---|
| Height | 45 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 2 |
|---|---|
| Hinged cover | no |
| increased touch protection | yes |
| Warning light | no |
| Halojen İçermez | yes |
| Etiket alanı | no |
| Ünite sayısı | 3 |
| Koruma sınıfı | Other |
| Nominal current | 16 A |
| Anma gerilimi | 250 V |
| Closable | no |
| Ejection mechanism | no |
| Surge protection | no |
| Error current protection | no |
| With fine-wire fuse | no |
| With on/off switch | no |
| Rotated central insert | no |
| Depth | 39 mm |
| Cover | Central plate |
| Printed label/coding | Without printing |
| Special power supply | Without special power supply |
| Surface version | Matt |
| Transparent | no |
| Socket angle | 0° |
| Socket version | NF |
| Number of switchable sockets | 0 |
| With functional lighting | no |
| With orientation lighting | no |
| For more difficult conditions (according to VDE) | no |
| Approvals | VDE |
| Version for | Triple 0° |
| Number of modules (for modular construction) | 0 |
| Insulated installation | no |
| Mounting type | Device installation duct |
| Fastening type | Lock |
| Connection type | Screwless terminal |
| Operating temperature, min. | -5 °C |
| Operating temperature, max. | 40 °C |
| Coding | no |
| Boyut | 250V, 10/16A |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,5793 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Ünite sayısı
Version for
Colour
Item no.
STD-F0C RW3
3
3'lü 0°
Pure white; RAL 9010
6120572
STD-F0C ROR3
3
Triple 0°
Pure orange; RAL 2004
6120574
STD-F0C MZGN3
3
3'lü 0°
Mint green; RAL 6029
6120576
STD-F0C SRO3
3
Triple 0°
Signal red; RAL 3001
6120578
STD-F0C SWGR3
3
3'lü 0°
Black-grey; RAL 7021
6120580
STD-F0C AL3
3
Triple 0°
Aluminium painted
6120582
Version for
Colour
STD-F0C RW3
Item no.
6120572
Ünite sayısı
3
Version for
3'lü 0°
Colour
Pure white; RAL 9010
STD-F0C ROR3
Item no.
6120574
Ünite sayısı
3
Version for
Triple 0°
Colour
Pure orange; RAL 2004
STD-F0C MZGN3
Item no.
6120576
Ünite sayısı
3
Version for
3'lü 0°
Colour
Mint green; RAL 6029
STD-F0C SRO3
Item no.
6120578
Ünite sayısı
3
Version for
Triple 0°
Colour
Signal red; RAL 3001
STD-F0C SWGR3
Item no.
6120580
Ünite sayısı
3
Version for
3'lü 0°
Colour
Black-grey; RAL 7021
STD-F0C AL3
Item no.
6120582
Ünite sayısı
3
Version for
Triple 0°
Colour
Aluminium painted

