0° socket, protective contact, double
Type STD-D0 ROR2
|Item no. 6120024
|EAN 4012196047130



Item no. / Type
Version for
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Power socket, double 0°, with increased touch protection with screwless terminals, 2-pin, 16 A, 250 V~, with connection terminals to IEC 60884-1.
For installation in Rapid 45 trunking, device installation trunking, service poles, underfloor systems and desk boxes.
For installation in Rapid 45 trunking, device installation trunking, service poles, underfloor systems and desk boxes.
Technical data
Dimensions
| Width | 90 mm |
|---|---|
| Height | 45 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 2 |
|---|---|
| Hinged cover | no |
| increased touch protection | yes |
| Rezerve işletme süresi | no |
| Warning light | no |
| Halojen İçermez | yes |
| Etiket alanı | no |
| Ünite sayısı | 2 |
| Koruma sınıfı | Other |
| Nominal current | 16 A |
| Anma gerilimi | 250 V |
| Closable | no |
| Ejection mechanism | no |
| Surge protection | no |
| Error current protection | no |
| With fine-wire fuse | no |
| With on/off switch | no |
| Rotated central insert | no |
| Depth | 42 mm |
| Cover | Central plate |
| Printed label/coding | Without printing |
| Special power supply | Without special power supply |
| Surface version | Matt |
| Transparent | no |
| Socket angle | 0° |
| Socket version | Protective contact |
| Number of switchable sockets | 0 |
| With functional lighting | no |
| With orientation lighting | no |
| For more difficult conditions (according to VDE) | no |
| Version for | Double 0° |
| Number of modules (for modular construction) | 0 |
| Insulated installation | no |
| Mounting type | Device installation duct |
| Fastening type | Lock |
| Connection type | Screwless terminal |
| Operating temperature, min. | -5 °C |
| Operating temperature, max. | 40 °C |
| Coding | no |
| Boyut | 250V, 10/16A |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Pure orange; RAL 2004 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,3003 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Ünite sayısı
Version for
Colour
Item no.
STD-D0 RW2
2
2'li 0°
Pure white; RAL 9010
6120022
STD-D0 ROR2
2
2'li 0°
Pure orange; RAL 2004
6120024
STD-D0 MZGN2
2
2'li 0°
Mint green; RAL 6029
6120026
STD-D0 SRO2
2
2'li 0°
Signal red; RAL 3001
6120028
STD-D0 SWGR2
2
2'li 0°
Black-grey; RAL 7021
6120030
STD-D0 AL2
2
2'li 0°
Aluminium painted
6120032
Colour
STD-D0 RW2
Item no.
6120022
Ünite sayısı
2
Version for
2'li 0°
Colour
Pure white; RAL 9010
STD-D0 ROR2
Item no.
6120024
Ünite sayısı
2
Version for
2'li 0°
Colour
Pure orange; RAL 2004
STD-D0 MZGN2
Item no.
6120026
Ünite sayısı
2
Version for
2'li 0°
Colour
Mint green; RAL 6029
STD-D0 SRO2
Item no.
6120028
Ünite sayısı
2
Version for
2'li 0°
Colour
Signal red; RAL 3001
STD-D0 SWGR2
Item no.
6120030
Ünite sayısı
2
Version for
2'li 0°
Colour
Black-grey; RAL 7021
STD-D0 AL2
Item no.
6120032
Ünite sayısı
2
Version for
2'li 0°
Colour
Aluminium painted

