0° socket, protective contact, encoded version, triple
Type STD-D0K SRO3
|Item no. 6120296
|EAN 4012196049196



Item no. / Type
6120296 / STD-D0K SRO3
Ünite sayısı
3
Version for
triple 0°
Colour
Signal red; RAL 3001
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Protective contact socket, triple 0°, encoded version, with increased touch protection, with screwless terminals, 2-pin, 16 A, 250 V~, with connection terminals according to IEC 60884-1.
The socket can only be used in connection with an encoding pin of type CST-STD.
Note: The encoding pin is not contained in the scope of supply.
For installation in Rapid 45 trunking, device installation trunking, service poles, underfloor systems and desk boxes.
The socket can only be used in connection with an encoding pin of type CST-STD.
Note: The encoding pin is not contained in the scope of supply.
For installation in Rapid 45 trunking, device installation trunking, service poles, underfloor systems and desk boxes.
Technical data
Dimensions
| Width | 135 mm |
|---|---|
| Height | 45 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 2 |
|---|---|
| Hinged cover | no |
| increased touch protection | yes |
| Rezerve işletme süresi | no |
| Warning light | no |
| Halojen İçermez | yes |
| Etiket alanı | no |
| Ünite sayısı | 3 |
| Koruma sınıfı | Other |
| Nominal current | 16 A |
| Anma gerilimi | 250 V |
| Closable | no |
| Ejection mechanism | no |
| Surge protection | no |
| Error current protection | no |
| With fine-wire fuse | no |
| With on/off switch | no |
| Rotated central insert | no |
| Depth | 42 mm |
| Cover | Central plate |
| Printed label/coding | Without printing |
| Special power supply | Without special power supply |
| Surface version | Matt |
| Transparent | no |
| Socket angle | 0° |
| Socket version | Protective contact |
| Number of switchable sockets | 0 |
| With functional lighting | no |
| With orientation lighting | no |
| For more difficult conditions (according to VDE) | no |
| Version for | triple 0° |
| Number of modules (for modular construction) | 0 |
| Insulated installation | no |
| Mounting type | Device installation duct |
| Fastening type | Lock |
| Connection type | Screwless terminal |
| Operating temperature, min. | -5 °C |
| Operating temperature, max. | 40 °C |
| Coding | yes |
| Boyut | 250V, 10/16A |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Signal red; RAL 3001 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,4741 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Ünite sayısı
Version for
Colour
Item no.
STD-D0K SRO3
3
3'lü 0°
Signal red; RAL 3001
6120296
STD-D0K SRO3
Item no.
6120296
Ünite sayısı
3
Version for
3'lü 0°
Colour
Signal red; RAL 3001


