165 MBG... roof cable holder for flat roofs, black, with concrete
Type 165 MBG-8-10
|Item no. 5218700
|EAN 4012196648290





Item no. / Type
Uyumluluk
Smallest selling unit: 12 piece
12piece
piece
Description
• Closed form with base
• With double conductor holder
• Filling weight 1 kg (frost-resistant concrete)
• Sleeve made of polyethylene, black, UV-resistant and weather-resistant
• Base made of polyamide PA 6, black, UV-resistant and weather-resistant
• Base can be used on almost all roofing felt systems (bitumen, PVC)
• Types 165 MBG...FO: Packed in foil bag
• With double conductor holder
• Filling weight 1 kg (frost-resistant concrete)
• Sleeve made of polyethylene, black, UV-resistant and weather-resistant
• Base made of polyamide PA 6, black, UV-resistant and weather-resistant
• Base can be used on almost all roofing felt systems (bitumen, PVC)
• Types 165 MBG...FO: Packed in foil bag
Technical data
Dimensions
| Height | 78 mm |
|---|
Technical data
| Diameter | 133,5 mm |
|---|---|
| Conductor diameter, min. | 8 |
| Conductor diameter, max. | 10 |
| Conductor fastening type | With clip |
| Application | Flat roof |
| Mounting type | Miscellaneous |
| Uyumluluk | Rd 8-10 mm |
| Clamping range D, min. | 8 mm |
| Clamping range D, max. | 10 mm |
| Boyut | 8-10mm |
| Material | Polyamide/Polyethylene |
| Colour | Black |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,4786 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
165 MBG UH
5218882
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
165 MBG HFL
5218885
Smallest selling unit: 12 piece
12piece
piece
165 MBG HGRM
5218886
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Type
165 MBG UH
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece

Item no. 5218885
Flat conductor adapter for roof conductor holder, type 165/MBGType
165 MBG HFL
Smallest selling unit: 12 piece
12piece
piece

Item no. 5218886
Mesh cable tray adapter for roof conductor holderType
165 MBG HGRM
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (4)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Uyumluluk
Length
Item no.
165 MBG-8-10
Rd 8-10
5218700
165 MBG-8-10 FO
Rd 8-10
133,5
5218704
165 MBG-8-10
Item no.
5218700
Uyumluluk
Rd 8-10
165 MBG-8-10 FO
Item no.
5218704
Length
133,5
Uyumluluk
Rd 8-10




