33° socket, Connect 45, with earthing pin, double, pure white
Type STD-F3C RW2
|Item no. 6120672
|EAN 4012196048410



Item no. / Type
Version for
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Socket with earthing pin and side connection, Double 33°, with increased touch protection, with screwless terminals, 2-pin, 16 A, 250 V~, with connection terminals to IEC 60884-1.
For installation in Rapid 45 trunking, device installation trunking, service poles, underfloor systems and desk boxes.
For installation in Rapid 45 trunking, device installation trunking, service poles, underfloor systems and desk boxes.
Technical data
Dimensions
| Width | 90 mm |
|---|---|
| Height | 45 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 2 |
|---|---|
| Hinged cover | no |
| increased touch protection | yes |
| Warning light | no |
| Halojen İçermez | yes |
| Etiket alanı | no |
| Ünite sayısı | 2 |
| Koruma sınıfı | Other |
| Nominal current | 16 A |
| Anma gerilimi | 250 V |
| Closable | no |
| Ejection mechanism | no |
| Surge protection | no |
| Error current protection | no |
| With fine-wire fuse | no |
| With on/off switch | no |
| Rotated central insert | yes |
| Depth | 37 mm |
| Cover | Central plate |
| Printed label/coding | Without printing |
| Special power supply | Without special power supply |
| Surface version | Matt |
| Transparent | no |
| Socket angle | 33° |
| Socket version | NF |
| Number of switchable sockets | 0 |
| With functional lighting | no |
| With orientation lighting | no |
| For more difficult conditions (according to VDE) | no |
| Approvals | VDE |
| Version for | Double 33° |
| Number of modules (for modular construction) | 2 |
| Insulated installation | no |
| Mounting type | Device installation duct |
| Fastening type | Lock |
| Connection type | Screwless terminal |
| Operating temperature, min. | -5 °C |
| Operating temperature, max. | 40 °C |
| Coding | no |
| Boyut | 250V, 10/16A |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,1948 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Ünite sayısı
Version for
Colour
Item no.
STD-F3C RW2
2
2'li 33°
Pure white; RAL 9010
6120672
STD-F3C ROR2
2
2'li 33°
Pure orange; RAL 2004
6120674
STD-F3C MZGN2
2
2'li 33°
Mint green; RAL 6029
6120676
STD-F3C SRO2
2
2'li 33°
Signal red; RAL 3001
6120678
STD-F3C SWGR2
2
2'li 33°
Black-grey; RAL 7021
6120680
STD-F3C AL2
2
2'li 33°
Aluminium painted
6120682
Colour
STD-F3C RW2
Item no.
6120672
Ünite sayısı
2
Version for
2'li 33°
Colour
Pure white; RAL 9010
STD-F3C ROR2
Item no.
6120674
Ünite sayısı
2
Version for
2'li 33°
Colour
Pure orange; RAL 2004
STD-F3C MZGN2
Item no.
6120676
Ünite sayısı
2
Version for
2'li 33°
Colour
Mint green; RAL 6029
STD-F3C SRO2
Item no.
6120678
Ünite sayısı
2
Version for
2'li 33°
Colour
Signal red; RAL 3001
STD-F3C SWGR2
Item no.
6120680
Ünite sayısı
2
Version for
2'li 33°
Colour
Black-grey; RAL 7021
STD-F3C AL2
Item no.
6120682
Ünite sayısı
2
Version for
2'li 33°
Colour
Aluminium painted

