45° bend 60 FS
Type RB 45 615 FS
|Item no. 6043755
|EAN 4012196052219



Item no. / Type
6043755 / RB 45 615 FS
Width
150 mm
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
45° bend, horizontal, for all cable tray types of 60 mm side height.
The fitting is shipped in an unmounted state. The WKV 60 angle connector is designed for 90° bends and can be adjusted to 45° on site.
Including appropriate fastening material.
Technical data
Dimensions
| Width | 150 mm |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Dimension B | 150 mm |
| Dimension R | 50 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Yan delik | no |
| Connector version | Supplied connectors |
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Tabanda montaj deliği | no |
| NATO hole pattern | no |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 45° |
| Change of direction | Horizontal |
| Boyut | 60x150 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Item no.
RB 45 615 FS
150
Strip galvanized
Steel
6043755
RB 45 615 FS
Item no.
6043755
Width
150
Surface
Strip galvanized
Material
Steel

