45° bend 60 FS
Type RB 45 640 FS
|Item no. 6036108
|EAN 4012197345280



Item no. / Type
Width
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
45° bend for the creation of a horizontal branch, fitting for lock and screw-on cable trays of side height 60 mm. Screwless mounting with double clamps or screw connection with FRS truss-head screws and M6 combination nuts. Can be used in indoor areas. Fastening material must be ordered separately.
Technical data
Dimensions
| Width | 400 mm |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Dimension B | 400 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Material thickness, floor plate | 1 mm |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 45° |
| Change of direction | Horizontal |
| Üst parçalı | no |
| Type | Bend, rigid |
| Yan parça kalınlığı | 1,25 mm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 120 °C |
| Boyut | 60x400 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Type of connector, cable support system | screwed/clamped |
| Recommended quantity of bolts | 14 St. |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 4,8 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Instructions and Aid (5)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Colour
Item no.
RB 45 610 FS
100
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6036100
RB 45 615 FS
150
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6036102
RB 45 620 FS
200
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6036104
RB 45 630 FS
300
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6036106
RB 45 640 FS
400
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6036108
RB 45 650 FS
500
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6036110
RB 45 660 FS
600
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6036113
Width
RB 45 610 FS
Item no.
6036100
Width
100
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB 45 615 FS
Item no.
6036102
Width
150
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB 45 620 FS
Item no.
6036104
Width
200
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB 45 630 FS
Item no.
6036106
Width
300
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB 45 640 FS
Item no.
6036108
Width
400
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB 45 650 FS
Item no.
6036110
Width
500
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB 45 660 FS
Item no.
6036113
Width
600
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi

