90° bend 60 FS
Type RB 90 630 FS
|Item no. 6043232
|EAN 4012196050598



Item no. / Type
6043232 / RB 90 630 FS
Width
300 mm
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
90° bend, horizontal, for all cable tray types of 60 mm side height.
The fitting is shipped in an unmounted state.
Including appropriate fastening material.
Technical data
Dimensions
| Width | 300 mm |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Dimension B | 300 mm |
| Dimension R | 50 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Yan delik | no |
| Connector version | Supplied connectors |
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Tabanda montaj deliği | no |
| NATO hole pattern | no |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 90° |
| Change of direction | Horizontal |
| Boyut | 60x300 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Item no.
RB 90 630 FS
300
Strip galvanized
Steel
6043232
RB 90 630 FS
Item no.
6043232
Width
300
Surface
Strip galvanized
Material
Steel


