90° bend 60 FS
Type RB 90 660 FS
|Item no. 7001312
|EAN 4012196211753



Item no. / Type
7001312 / RB 90 660 FS
Width
600 mm
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
zinc
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
90° bend, horizontal, for all cable tray types of 60 mm side height.
Fitting in round design. The interior radius of the fitting is 150 mm. Fastening materials should be ordered separately.
Technical data
Dimensions
| Width | 600 mm |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Dimension B | 600 mm |
| Dimension R | 150 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | no |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,5 mm |
| Tabanda montaj deliği | no |
| NATO hole pattern | no |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 90° |
| Change of direction | Horizontal |
| Boyut | 60x600 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 27,8659 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Colour
Item no.
RB 90 660 FS
600
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
7001312
RB 90 660 FS
Item no.
7001312
Width
600
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi



