90° bend 85 FS
Type RB 90 840 FS
|Item no. 6036706
|EAN 4012197343477



Item no. / Type
Width
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
90° bend for the creation of a horizontal branch, fitting for lock and screw-on cable trays of side height 85 mm. Screwless mounting with double clamps or screw connection with FRS truss-head screws and M6 combination nuts. Can be used in indoor areas. Fastening material must be ordered separately.
Technical data
Dimensions
| Width | 400 mm |
|---|---|
| Height | 85 mm |
| Dimension B | 400 mm |
| Dimension R | 50 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Material thickness, floor plate | 1 mm |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 90° |
| Change of direction | Horizontal |
| Üst parçalı | no |
| Type | Bend, rigid |
| Yan parça kalınlığı | 1,25 mm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 120 °C |
| Boyut | 85x400 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Type of connector, cable support system | screwed/clamped |
| Recommended quantity of bolts | 18 St. |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 9,1561 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Colour
Item no.
RB 90 810 FS
100
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6036700
RB 90 820 FS
200
Strip galvanized
Steel
zinc
6036702
RB 90 830 FS
300
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6036704
RB 90 840 FS
400
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6036706
RB 90 850 FS
500
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6036709
RB 90 860 FS
600
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6036710
Width
Colour
RB 90 810 FS
Item no.
6036700
Width
100
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB 90 820 FS
Item no.
6036702
Width
200
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
zinc
RB 90 830 FS
Item no.
6036704
Width
300
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB 90 840 FS
Item no.
6036706
Width
400
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB 90 850 FS
Item no.
6036709
Width
500
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB 90 860 FS
Item no.
6036710
Width
600
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi

