90° Magic bend 35 FS
Type RBM 90 310 FS
|Item no. 6041010
|EAN 4012195881322



Item no. / Type
6041010 / RBM 90 310 FS
Width
100 mm
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
zinc
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
90° bend with quick connector system. For all cable tray types of 35 mm side height.
Technical data
Dimensions
| Width | 100 mm |
|---|---|
| Height | 35 mm |
| Dimension B | 100 mm |
| Dimension R | 50 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | no |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Tabanda montaj deliği | no |
| NATO hole pattern | no |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 90° |
| Change of direction | Horizontal |
| Boyut | 35x100 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Type of connector, cable support system | Click fastening |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 2,0244 kg CO₂e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Colour
Item no.
RBM 90 310 FS
100
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6041010
RBM 90 310 FS
Item no.
6041010
Width
100
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi


