90° Magic bend 60 FS
Type RBM 90 660 FS
|Item no. 6041142
|EAN 4012195881872



Item no. / Type
6041142 / RBM 90 660 FS
Width
600 mm
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
90° bend with quick connector system. For all cable tray types of 60 mm side height.
Technical data
Dimensions
| Width | 600 mm |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Dimension B | 600 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Side perforation | no |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Rustproof steel, pickled | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Mounting perforation in base | no |
| NATO hole pattern | no |
| Bend (angle) | 90° |
| Change of direction | Horizontal |
| Dimension | 60x600 |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Fire protection | Use of fire protection ceilings |
| Type of connector, cable support system | Click fastening |
Environmental Data
15,206 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 15,206 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (4)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Colour
Item no.
RBM 90 660 FS
600
Strip galvanised
Steel
zinc
6041142
RBM 90 660 FS
Item no.
6041142
Width
600
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc



