Air-termination rod holder for sloping roof
Type SD-Fix
|Item no. 5403335
|EAN 4012195670735



Item no. / Type
5403335 / SD-Fix
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Stand system: rod holder for pitched roofs, for simple, quick and secure fastening of Ø 16 mm air-termination rods.
• System consists of a bracket made of V2A stainless steel
• Quick and easy mounting
• Adjustable angle
• In the case of high air-termination rods (> 1 m), additional fastening with insulated spaces is necessary
• System consists of a bracket made of V2A stainless steel
• Quick and easy mounting
• Adjustable angle
• In the case of high air-termination rods (> 1 m), additional fastening with insulated spaces is necessary
Technical data
Dimensions
| Length | 478,5 mm |
|---|---|
| Width | 175 mm |
| Dimension d min. | 16 mm |
Technical data
| Material of the base | Stainless steel, rustproof 1.4301 |
|---|---|
| Rod fastening type | With screw clip |
| Holder fastening type | Drill hole |
| Boyut | Rd16 |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 5,9023 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Item no.
SD-Fix
5403335
SD-Fix
Item no.
5403335

