Anchor rail AML3518, slot width 16.5 mm, FT, perforated
Type AML3518P1000FT
|Item no. 1119672
|EAN 4012195053958



Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 10 m
10m
m
Description
Central C profile rail for cable routing, in conjunction with clamp clips with a hammerhead foot. Can also be used as suspension construction for cable support systems.
Technical data
Dimensions
| Length | 1000 mm |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Height | 18 mm |
| Dimension L | 1000 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | evet |
|---|---|
| Yarık uzunluğu | 16,5 mm |
| Material thickness | 1,5 mm |
| Statik değer A | 1,01 cm² |
| Statik değer Iy | 0,44 cm⁴ |
| Statik değer Iz | 1,84 cm⁴ |
| Statik değer Wy | 0,42 cm³ |
| Statik değer Wz | 1,05 cm³ |
| Profile shape | C profil |
| Delik türü | Sırtı delikli |
| Drill hole spacing, centre | 50 mm |
| With perforation | evet |
| Breakable | hayır |
| With toothing | hayır |
| Demet | 10 m |
| Version for | Tekli profil |
| Boyut | 1000x35x18 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,9431 kg CO2e / 1 Metre |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Material
Item no.
AML3518P1000FT
1000
35
18
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
1119672
AML3518P0800FT
800
35
18
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
1119678
AML3518P0700FT
700
35
18
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
1119681
AML3518P0600FT
600
35
18
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
1119684
AML3518P0500FT
500
35
18
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
1119687
AML3518P0400FT
400
35
18
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
1119690
AML3518P0300FT
300
35
18
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
1119693
AML3518P0200FT
200
35
18
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
1119696
Length
AML3518P1000FT
Item no.
1119672
Length
1000
Width
35
Height
18
Material thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
AML3518P0800FT
Item no.
1119678
Length
800
Width
35
Height
18
Material thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
AML3518P0700FT
Item no.
1119681
Length
700
Width
35
Height
18
Material thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
AML3518P0600FT
Item no.
1119684
Length
600
Width
35
Height
18
Material thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
AML3518P0500FT
Item no.
1119687
Length
500
Width
35
Height
18
Material thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
AML3518P0400FT
Item no.
1119690
Length
400
Width
35
Height
18
Material thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
AML3518P0300FT
Item no.
1119693
Length
300
Width
35
Height
18
Material thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
AML3518P0200FT
Item no.
1119696
Length
200
Width
35
Height
18
Material thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel




