Black powder-coated steel bend, with thread
Type SBNM20 SW
|Item no. 2046794
|EAN 4012196387717



Item no. / Type
Thread
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
Description
90° bend for electrical installation pipes according to EN 61386-1 with threaded ends to DIN EN 60423. With burr-free inner wall.
One connection sleeve is already screwed onto each pipe bend.
One connection sleeve is already screwed onto each pipe bend.
Technical data
Dimensions
| Dimension A | 55 mm |
|---|---|
| Dimension B | 155 mm |
| Dimension t | 1,6 mm |
| Dimension m (mm) | M20 |
| Dimension l | 13 mm |
| Dimension R | 90 mm |
| Dimension D | 20 mm |
Technical data
| Halogen-free | no |
|---|---|
| Thread | M20x1,5 |
| Angle of the bend | 90 ° |
| Polished surface | no |
| With sleeve | yes |
| Flexible | no |
| Brushed surface | no |
| With inspection opening and lid | no |
| Two-part | no |
| For nominal pipe diameter | 20 mm |
| Version for | Thread |
| Dimension | M20x1,5 |
| Surface | PES50 - Polyester/epoxy |
| Material | Steel |
| Colour | Jet black; RAL 9005 |
Environmental Data
0,7766 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,7766 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Vida dişi
Thread
Item no.
SBNM16 SW
M16x1,5
2046793
SBNM20 SW
M20x1,5
2046794
SBNM25 SW
M25x1,5
2046795
SBNM32 SW
M32x1,5
2046796
SBNM40 SW
M40x1,5
2046797
SBNM50 SW
M50x1,5
2046798
SBNM63 SW
M63x1,5
2046799
Vida dişi
Thread
SBNM16 SW
Item no.
2046793
Vida dişi
M16x1,5
SBNM20 SW
Item no.
2046794
Vida dişi
M20x1,5
SBNM25 SW
Item no.
2046795
Thread
M25x1,5
SBNM32 SW
Item no.
2046796
Vida dişi
M32x1,5
SBNM40 SW
Item no.
2046797
Thread
M40x1,5
SBNM50 SW
Item no.
2046798
Vida dişi
M50x1,5
SBNM63 SW
Item no.
2046799
Thread
M63x1,5
