Blanking cover for service outlets and cassettes
Type LPA UT3
|Item no. 7407588
|EAN 4012195112457



Item no. / Type
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
To close an unused installation slot for a universal support in a service outlet or a cassette.
Technical data
Dimensions
| Length | 165 mm |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Height | 2 mm |
Technical data
| Labelling panel | no |
|---|---|
| Strain relief option | yes |
| Application | Mounting box |
| Suitable for screed-flush closed underfloor ducts | yes |
| Number of installable devices | 0 |
| Seal installation option | no |
| Blanking lid | yes |
| Installation technology | Miscellaneous |
| Number of single openings | 0 |
| Number of double openings | 0 |
| Number of triple openings | 0 |
| Number of CEE/Perilex openings | 0 |
| Number of square openings | 0 |
| Number of round openings | 0 |
| Number of oval openings | 0 |
| Suitable for labelling panel | no |
| Fastening type | Lockable |
| Dimension | 165x76mm |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Graphite black; RAL 9011 |
Environmental Data
0,1329 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,1329 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Certificates (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Item no.
LPA UT3
7407588
LPA UT4
7407592
LPA UT3
Item no.
7407588
LPA UT4
Item no.
7407592

