Cable bracket for flat conductors
Type 168 FL30-M6
|Item no. 5229464
|EAN 4012195411673




Item no. / Type
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Description
• For flat strap
• With internal thread (G)
• Mounting height 30 mm
• With internal thread (G)
• Mounting height 30 mm
Technical data
Technical data
| Thread metric | 6 |
|---|---|
| Vida dişi | M6 |
| Cable dimensions | 30 x 4 mm flat |
| Holder fastening type | Drill hole with M-thread |
| High voltage-resistant, insulated version | no |
| Material of the crossbar | Die-cast zinc |
| Material of the base | Die-cast zinc |
| Conductor fastening type | With screw clip |
| Use in Ex area | yes |
| Material of the holder | Die-cast zinc |
| Uyumluluk | FL 30 mm |
| Boyut | 30mm |
| Surface | galvanised |
| Material | Die-cast zinc |
Dimensions
| Dimension B | 56 mm |
|---|---|
| Dimension G | M6 mm |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,3078 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Cable dimensions
Item no.
168 FL30-M6
30 x 4 mm flat
5229464
168 DIN 30
30 x 4 mm flat
5229480
168 FL30-M6
Item no.
5229464
Cable dimensions
30 x 4 mm flat
168 DIN 30
Item no.
5229480
Cable dimensions
30 x 4 mm flat



