Cable bracket Rd 8–10 mm, 30 mm mounting height
Type 168 8-10 M6
|Item no. 5229162
|EAN 4012195411499



Item no. / Type
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Description
• With female thread (G)
• With over-piece and 2 hexagonal bolts
• Installed height 30 mm
• With over-piece and 2 hexagonal bolts
• Installed height 30 mm
Technical data
Technical data
| Thread metric | 6 |
|---|---|
| Vida dişi | M6 |
| Cable dimensions | 8−10 mm round |
| Holder fastening type | Drill hole with M-thread |
| High voltage-resistant, insulated version | no |
| Material of the crossbar | Die-cast zinc |
| Material of the base | Die-cast zinc |
| Conductor fastening type | With screw clip |
| Use in Ex area | yes |
| Material of the holder | Die-cast zinc |
| Uyumluluk | Rd 8-10 mm |
| Boyut | 8-10mm |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Die-cast zinc |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,3116 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Cable dimensions
Item no.
168 8-10 M6
8−10 mm round
5229162
168 DIN-K-M8
8−10 mm round
5229839
168 8-10 M6
Item no.
5229162
Cable dimensions
8−10 mm round
168 DIN-K-M8
Item no.
5229839
Cable dimensions
8−10 mm round

