Cable bracket with Cu crossbar Rd 8−10 mm
Type 113 B-Z16
|Item no. 5412706
|EAN 4012195459071



Item no. / Type
5412706 / 113 B-Z16
Cable dimensions
16 mm round
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
113/BZ...: Cable bracket with crossbar
• With female thread M8 or through hole for wood screws
• For flat conductor FL30
• Sliding crossbar for quick mounting
• With female thread M8 or through hole for wood screws
• For flat conductor FL30
• Sliding crossbar for quick mounting
Technical data
Technical data
| Cable dimensions | 16 mm round |
|---|---|
| Holder fastening type | Drill hole with M-thread |
| High voltage-resistant, insulated version | no |
| Material of the crossbar | Die-cast zinc |
| Material of the base | Die-cast zinc |
| Conductor fastening type | With screw clip |
| Use in Ex area | yes |
| Material of the holder | Die-cast zinc |
| Uyumluluk | 16 mm rund mm |
| Boyut | 16mm |
| Surface | galvanised |
| Material | Die-cast zinc |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,2537 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Cable dimensions
Item no.
113 B-Z16
16 mm round
5412706
113 B-Z16
Item no.
5412706
Cable dimensions
16 mm round


