Cable duct, type LKM 40040
Type LKM40040FS
|Item no. 6246990
|EAN 4012196651733



Item no. / Type
Length
Width
Height
Surface
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
Duct cover and base with base perforation.
Equipotential bonding is guaranteed between the cover and the base without any additional aids.
Equipotential bonding is guaranteed between the cover and the base without any additional aids.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 44 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 6 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 6 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 6 |
| Usable cross-section | 1537 mm² |
| Halogen-free | yes |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 0 |
| Cable retaining clip | no |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Transparent | no |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Base perforation | with base perforation |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 90 °C |
| Dimension | 40x40x2000 |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
0,2144 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,2144 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
LKM KSR40040
6249748
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
LKM E40040FS
6247881
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
LKM EK40040
6249778
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
LKM A40040FS
6247563
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
LKM F40040FS
6247490
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 6249748
Edge protection ring KSR 40040, for LKM cable duct type 40040Type
LKM KSR40040
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6247881
End piece, for cable trunking type LKM 40040Type
LKM E40040FS
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Surface
Material
Item no.
LKM40040FS
2000
40
44
Strip galvanised
Steel
6246990
LKM40040RW
2000
40
44
Strip galvanised / plastic coated
Steel
6248497
Surface
LKM40040FS
Item no.
6246990
Length
2000
Width
40
Height
44
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LKM40040RW
Item no.
6248497
Length
2000
Width
40
Height
44
Surface
Strip galvanised / plastic coated
Material
Steel






