Cable gland, long metric thread, black
Type V-TEC VM L12 SW
|Item no. 2022964
|EAN 4012195004363



Item no. / Type
Vida dişi
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Cable gland with metric connection thread in cap nut design, suitable for junction boxes, housings, distributor cabinets in private and industrial areas. With strain relief and integrated sealing lip, tested according to DIN EN 62444. Protection class IP68. Can be used between –20°C and +65°C.
Technical data
Technical data
| Darbeye dayanıklı | hayır |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | hayır |
| Patlamaya karşı korumalı | hayır |
| Çekme yükü azaltma imkanı | evet |
| Koruma sınıfı | IP68 |
| Vida dişi | M12 x 1,5 |
| For Ex zone | Yok |
| Thread type | Metric |
| Bend protection | hayır |
| With locknut | hayır |
| Sealing insert, multiple | hayır |
| Flat cable gland | hayır |
| Type of seal | Sealing ring |
| Splittable gland | hayır |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Thread increase | 1,5 mm |
| Nominal thread size | 12 |
| Hexagonal corner dimension | 16,5 mm |
| Sızdırmazlık alanı D min. | 3,5 mm |
| Sızdırmazlık alanı D maks. | 7 mm |
| WAF | 15 |
| Version for | Düz |
| Vida dişi uzunluğu | 15 mm |
| Unstable torque | 2 Nm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 65 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | M12 |
| Material | Polyamide |
| Colour | Black |
Dimensions
| Dimension L min. | 17,5 mm |
|---|---|
| Dimension L max. | 24 mm |
| Dimension L1 | 15 mm |
| Dimension L2 | 5 mm |
| Dimension E | 16,5 mm |
Environmental Data
| Packaging without plastic | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,025 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 2049066
Locknut, metric thread, blackType
116 M12 SW PA
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Vida dişi
Sealing insert, multiple
Colour
Item no.
V-TEC VM L12 SW
M12 x 1,5
hayır
Black
2022964
V-TEC VM L16 SW
M16 x 1,5
hayır
Black
2022966
V-TEC VM L20 SW
M20 x 1,5
hayır
Black
2022968
V-TEC VM L25 SW
M25 x 1,5
hayır
Black
2022970
V-TEC VM L32 SW
M32 x 1,5
hayır
Black
2022972
V-TEC VM L40 SW
M40 x 1,5
hayır
Black
2022974
V-TEC VM L50 SW
M50 x 1,5
hayır
Black
2022976
V-TEC VM L63 SW
M63 x 1,5
hayır
Black
2022978
Vida dişi
V-TEC VM L12 SW
Item no.
2022964
Vida dişi
M12 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Black
V-TEC VM L16 SW
Item no.
2022966
Vida dişi
M16 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Black
V-TEC VM L20 SW
Item no.
2022968
Vida dişi
M20 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Black
V-TEC VM L25 SW
Item no.
2022970
Vida dişi
M25 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Black
V-TEC VM L32 SW
Item no.
2022972
Vida dişi
M32 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Black
V-TEC VM L40 SW
Item no.
2022974
Vida dişi
M40 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Black
V-TEC VM L50 SW
Item no.
2022976
Vida dişi
M50 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Black
V-TEC VM L63 SW
Item no.
2022978
Vida dişi
M63 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Black
