Cable gland, long PG thread, light grey
Type V-TEC L PG7 LGR
|Item no. 2024284
|EAN 4012195839538



Item no. / Type
Vida dişi
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Cable gland with PG connection thread in cap nut design, suitable for junction boxes, housings, distributor boxes in private and industrial areas. With strain relief and integrated sealing lip, tested according to DIN EN 62444. Protection class IP68. Can be used between –20°C and +65°C.
Technical data
Technical data
| Darbeye dayanıklı | hayır |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | hayır |
| Patlamaya karşı korumalı | hayır |
| Çekme yükü azaltma imkanı | evet |
| Koruma sınıfı | IP68 |
| Vida dişi | Pg 7 |
| For Ex zone | Yok |
| Thread type | PG |
| Bend protection | hayır |
| With locknut | hayır |
| Sealing insert, multiple | hayır |
| Flat cable gland | hayır |
| Type of seal | Sealing ring |
| Splittable gland | hayır |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Thread increase | 1,5 mm |
| Nominal thread size | 7 |
| Hexagonal corner dimension | 16,5 mm |
| Sızdırmazlık alanı D min. | 2,5 mm |
| Sızdırmazlık alanı D maks. | 6,5 mm |
| WAF | 15 |
| Version for | Düz |
| Vida dişi uzunluğu | 15 mm |
| Unstable torque | 1,67 Nm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 65 °C |
| Boyut | PG7 |
| Material | Polyamide |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Dimensions
| Dimension L min. | 18 mm |
|---|---|
| Dimension L max. | 23 mm |
| Dimension L1 | 15 mm |
| Dimension L2 | 5 mm |
| Dimension L3 | 12,6 mm |
| Dimension E | 16,5 mm |
Environmental Data
| Packaging without plastic | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0307 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Vida dişi
Sealing insert, multiple
Colour
Item no.
V-TEC L PG7 LGR
Pg 7
hayır
Light grey; RAL 7035
2024284
V-TEC L PG9 LGR
Pg 9
hayır
Light grey; RAL 7035
2024292
V-TEC L PG11 LGR
Pg 11
hayır
Light grey; RAL 7035
2024306
V-TEC L PG13 LGR
Pg 13,5
hayır
Light grey; RAL 7035
2024314
V-TEC L PG16 LGR
Pg 16
hayır
Light grey; RAL 7035
2024322
V-TEC L PG21 LGR
Pg 21
hayır
Light grey; RAL 7035
2024330
V-TEC L PG29 LGR
Pg 29
hayır
Light grey; RAL 7035
2024349
V-TEC L PG36 LGR
Pg 36
hayır
Light grey; RAL 7035
2024357
V-TEC L PG42 LGR
Pg 42
hayır
Light grey; RAL 7035
2024365
Vida dişi
V-TEC L PG7 LGR
Item no.
2024284
Vida dişi
Pg 7
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC L PG9 LGR
Item no.
2024292
Vida dişi
Pg 9
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC L PG11 LGR
Item no.
2024306
Vida dişi
Pg 11
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC L PG13 LGR
Item no.
2024314
Vida dişi
Pg 13,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC L PG16 LGR
Item no.
2024322
Vida dişi
Pg 16
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC L PG21 LGR
Item no.
2024330
Vida dişi
Pg 21
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC L PG29 LGR
Item no.
2024349
Vida dişi
Pg 29
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC L PG36 LGR
Item no.
2024357
Vida dişi
Pg 36
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC L PG42 LGR
Item no.
2024365
Vida dişi
Pg 42
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
