Cable gland, long PG thread, silver grey
Type V-TEC L PG9 SGR
|Item no. 2024187
|EAN 4012195842958



Item no. / Type
Vida dişi
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Cable gland with PG connection thread in cap nut design, suitable for junction boxes, housings, distributor boxes in private and industrial areas. With strain relief and integrated sealing lip, tested according to DIN EN 62444. Protection class IP68. Can be used between –20°C and +65°C.
Technical data
Technical data
| Darbeye dayanıklı | hayır |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | hayır |
| Patlamaya karşı korumalı | hayır |
| Çekme yükü azaltma imkanı | evet |
| Koruma sınıfı | IP68 |
| Vida dişi | Pg 9 |
| For Ex zone | Yok |
| Thread type | PG |
| Bend protection | hayır |
| With locknut | hayır |
| Sealing insert, multiple | hayır |
| Flat cable gland | hayır |
| Type of seal | Sealing ring |
| Splittable gland | hayır |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Thread increase | 1,5 mm |
| Nominal thread size | 9 |
| Hexagonal corner dimension | 21 mm |
| Sızdırmazlık alanı D min. | 2,5 mm |
| Sızdırmazlık alanı D maks. | 8 mm |
| WAF | 19 |
| Version for | Düz |
| Vida dişi uzunluğu | 15 mm |
| Unstable torque | 2,5 Nm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 65 °C |
| Boyut | PG9 |
| Material | Polyamide |
| Colour | Silver grey; RAL 7001 |
Dimensions
| Dimension L min. | 21 mm |
|---|---|
| Dimension L max. | 27 mm |
| Dimension L1 | 15 mm |
| Dimension L2 | 5 mm |
| Dimension L3 | 15,5 mm |
| Dimension E | 21 mm |
Environmental Data
| Packaging without plastic | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0362 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Vida dişi
Sealing insert, multiple
Colour
Item no.
V-TEC L PG9 SGR
Pg 9
hayır
Silver grey; RAL 7001
2024187
V-TEC L PG11 SGR
Pg 11
hayır
Silver grey; RAL 7001
2024195
V-TEC L PG13 SGR
Pg 13,5
hayır
Silver grey; RAL 7001
2024209
V-TEC L PG16 SGR
Pg 16
hayır
Silver grey; RAL 7001
2024217
V-TEC L PG21 SGR
Pg 21
hayır
Silver grey; RAL 7001
2024225
V-TEC L PG29 SGR
Pg 29
hayır
Silver grey; RAL 7001
2024233
V-TEC L PG36 SGR
Pg 36
hayır
Silver grey; RAL 7001
2024241
Vida dişi
V-TEC L PG9 SGR
Item no.
2024187
Vida dişi
Pg 9
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Silver grey; RAL 7001
V-TEC L PG11 SGR
Item no.
2024195
Vida dişi
Pg 11
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Silver grey; RAL 7001
V-TEC L PG13 SGR
Item no.
2024209
Vida dişi
Pg 13,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Silver grey; RAL 7001
V-TEC L PG16 SGR
Item no.
2024217
Vida dişi
Pg 16
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Silver grey; RAL 7001
V-TEC L PG21 SGR
Item no.
2024225
Vida dişi
Pg 21
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Silver grey; RAL 7001
V-TEC L PG29 SGR
Item no.
2024233
Vida dişi
Pg 29
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Silver grey; RAL 7001
V-TEC L PG36 SGR
Item no.
2024241
Vida dişi
Pg 36
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Silver grey; RAL 7001

