Cable gland, metric thread, extra long, black
Type V-TEC VM LL16 SW
|Item no. 2022985
|EAN 4012195812166



Item no. / Type
Vida dişi
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Cable gland with metric connection thread in cap nut design, suitable for junction boxes, housings, distributor cabinets in private and industrial areas. With strain relief and integrated sealing lip, tested according to DIN EN 62444. Protection class IP68. Can be used between –20°C and +65°C.
Technical data
Technical data
| Darbeye dayanıklı | hayır |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | hayır |
| Patlamaya karşı korumalı | hayır |
| Çekme yükü azaltma imkanı | evet |
| Koruma sınıfı | IP68 |
| Vida dişi | M16 x 1,5 |
| For Ex zone | Yok |
| Thread type | Metric |
| Bend protection | hayır |
| With locknut | hayır |
| Sealing insert, multiple | hayır |
| Flat cable gland | hayır |
| Type of seal | Sealing ring |
| Splittable gland | hayır |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Thread increase | 1,8 mm |
| Nominal thread size | 16 |
| Hexagonal corner dimension | 22 mm |
| Sızdırmazlık alanı D min. | 4,5 mm |
| Sızdırmazlık alanı D maks. | 10 mm |
| WAF | 20 |
| Version for | Düz |
| Vida dişi uzunluğu | 24 mm |
| Unstable torque | 2,5 Nm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 65 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | M16 |
| Material | Polyamide |
| Colour | Black |
Dimensions
| Dimension L min. | 20,5 mm |
|---|---|
| Dimension L max. | 29,5 mm |
| Dimension L1 | 24 mm |
| Dimension L2 | 5 mm |
| Dimension E | 22 mm |
Environmental Data
| Packaging without plastic | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0447 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 2049074
Locknut, metric thread, blackType
116 M16 SW PA
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Vida dişi
Sealing insert, multiple
Colour
Item no.
V-TEC VM LL16 SW
M16 x 1,5
hayır
Black
2022985
V-TEC VM LL20 SW
M20 x 1,5
hayır
Black
2022987
V-TEC VM LL25 SW
M25 x 1,5
hayır
Black
2022989
V-TEC VM LL32 SW
M32 x 1,5
hayır
Black
2022991
V-TEC VM LL40 SW
M40 x 1,5
hayır
Black
2022993
V-TEC VM LL50 SW
M50 x 1,5
hayır
Black
2022995
V-TEC VM LL63 SW
M63 x 1,5
hayır
Black
2022997
Vida dişi
V-TEC VM LL16 SW
Item no.
2022985
Vida dişi
M16 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Black
V-TEC VM LL20 SW
Item no.
2022987
Vida dişi
M20 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Black
V-TEC VM LL25 SW
Item no.
2022989
Vida dişi
M25 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Black
V-TEC VM LL32 SW
Item no.
2022991
Vida dişi
M32 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Black
V-TEC VM LL40 SW
Item no.
2022993
Vida dişi
M40 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Black
V-TEC VM LL50 SW
Item no.
2022995
Vida dişi
M50 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Black
V-TEC VM LL63 SW
Item no.
2022997
Vida dişi
M63 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Black
