Cable gland, metric thread, short, light grey
Type V-TEC M KA M20NL
|Item no. 2024880
|EAN 4012195515050



Item no. / Type
2024880 / V-TEC M KA M20NL
Vida dişi
M20 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Cable gland with short metric connection thread in cap nut design, suitable for junction boxes with metric connection thread. Strain relief, torsion protection and tightness over the whole clamping area. Sealing ring made of polychloroprene/acrylonitrile butadiene rubber. Moulded shaped sealing lip on intermediate support, thus no connection thread sealing ring required, VDE-tested to DIN EN 50262, protection rating IP68 at 5 bar 1 h. Temperature range –20 °C to +65 °C.
Table column D: sealing range to VDE 0619, in which no strain relief is required.
Table column D2: sealing range including strain relief and twist protection to VDE 0619
Table column D: sealing range to VDE 0619, in which no strain relief is required.
Table column D2: sealing range including strain relief and twist protection to VDE 0619
Technical data
Technical data
| Darbeye dayanıklı | hayır |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | hayır |
| Patlamaya karşı korumalı | hayır |
| Çekme yükü azaltma imkanı | evet |
| Koruma sınıfı | IP68 |
| Vida dişi | M20 x 1,5 |
| For Ex zone | Yok |
| Thread type | Metric |
| Bend protection | hayır |
| With locknut | hayır |
| Sealing insert, multiple | hayır |
| Flat cable gland | hayır |
| Type of seal | Sealing ring |
| Splittable gland | hayır |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Thread increase | 1,5 mm |
| Nominal thread size | 20 |
| Hexagonal corner dimension | 27 mm |
| Sızdırmazlık alanı D min. | 7 mm |
| Sızdırmazlık alanı D maks. | 14 mm |
| WAF | 27 |
| Version for | Düz |
| Vida dişi uzunluğu | 7 mm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 65 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | M20 |
| Material | Polyamide |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Dimensions
| Dimension L min. | 25 mm |
|---|---|
| Dimension L max. | 33 mm |
| Dimension L1 | 7 mm |
| Dimension L2 | 6 mm |
| Dimension L3 | 19 mm |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0658 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Vida dişi
Sealing insert, multiple
Colour
Item no.
V-TEC M KA M20NL
M20 x 1,5
hayır
Light grey; RAL 7035
2024880
V-TEC M KA M20NL
Item no.
2024880
Vida dişi
M20 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
