Cable gland, metric thread with multi-way seal insert, light grey
Type V-TEC VM20 2x4
|Item no. 2022110
|EAN 4012195896517




Item no. / Type
Vida dişi
Delik sayısı
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Cable gland with metric connection thread in cap nut design, suitable for junction boxes, housings, distributor cabinets in private and industrial areas. With strain relief and integrated sealing lip, tested according to DIN EN 62444. Protection class IP68. Can be used between –20°C and +65°C.
Technical data
Technical data
| Darbeye dayanıklı | hayır |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | hayır |
| Patlamaya karşı korumalı | hayır |
| Çekme yükü azaltma imkanı | evet |
| Koruma sınıfı | IP68 |
| Vida dişi | M20 x 1,5 |
| Delik sayısı | 2 |
| For Ex zone | Yok |
| Thread type | Metric |
| Bend protection | hayır |
| With locknut | hayır |
| Sealing insert, multiple | evet |
| Flat cable gland | hayır |
| Type of seal | Sealing ring |
| Splittable gland | hayır |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Thread increase | 1,5 mm |
| Nominal thread size | 20 |
| Hexagonal corner dimension | 27 mm |
| WAF | 24 |
| Version for | Düz |
| Vida dişi uzunluğu | 10 mm |
| Unstable torque | 3,8 Nm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 65 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | M20 |
| Material | Polyamide |
| Colour | Light grey |
Dimensions
| Dimension L min. | 23,5 mm |
|---|---|
| Dimension L max. | 30,5 mm |
| Dimension L1 | 10 mm |
| Dimension L2 | 6 mm |
| Dimension E | 27 mm |
| Dimension D | 4 mm |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,054 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
116 M20 LGR PA
2048922
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece

Item no. 2048922
Locknut, metric thread, light greyType
116 M20 LGR PA
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Vida dişi
Delik sayısı
Sealing insert, multiple
Colour
Item no.
V-TEC VM20 2x4
M20 x 1,5
2
evet
Light grey
2022110
V-TEC VM20 4x5
M20 x 1,5
4
evet
Light grey
2022112
V-TEC VM20 2x6
M20 x 1,5
2
evet
Light grey
2022114
V-TEC VM25 5x4
M25 x 1,5
5
evet
Light grey
2022120
V-TEC VM25 3x6
M25 x 1,5
3
evet
Light grey
2022122
V-TEC VM25 2x6
M25 x 1,5
2
evet
Light grey
2022124
V-TEC VM25 3x7
M25 x 1,5
3
evet
Light grey
2022126
V-TEC VM25 2x8
M25 x 1,5
2
evet
Light grey
2022128
V-TEC VM32 2x8
M32 x 1,5
2
evet
Light grey
2022136
V-TEC VM32 4x8
M32 x 1,5
4
evet
Light grey
2022138
Vida dişi
Delik sayısı
V-TEC VM20 2x4
Item no.
2022110
Vida dişi
M20 x 1,5
Delik sayısı
2
Sealing insert, multiple
evet
Colour
Light grey
V-TEC VM20 4x5
Item no.
2022112
Vida dişi
M20 x 1,5
Delik sayısı
4
Sealing insert, multiple
evet
Colour
Light grey
V-TEC VM20 2x6
Item no.
2022114
Vida dişi
M20 x 1,5
Delik sayısı
2
Sealing insert, multiple
evet
Colour
Light grey
V-TEC VM25 5x4
Item no.
2022120
Vida dişi
M25 x 1,5
Delik sayısı
5
Sealing insert, multiple
evet
Colour
Light grey
V-TEC VM25 3x6
Item no.
2022122
Vida dişi
M25 x 1,5
Delik sayısı
3
Sealing insert, multiple
evet
Colour
Light grey
V-TEC VM25 2x6
Item no.
2022124
Vida dişi
M25 x 1,5
Delik sayısı
2
Sealing insert, multiple
evet
Colour
Light grey
V-TEC VM25 3x7
Item no.
2022126
Vida dişi
M25 x 1,5
Delik sayısı
3
Sealing insert, multiple
evet
Colour
Light grey
V-TEC VM25 2x8
Item no.
2022128
Vida dişi
M25 x 1,5
Delik sayısı
2
Sealing insert, multiple
evet
Colour
Light grey
V-TEC VM32 2x8
Item no.
2022136
Vida dişi
M32 x 1,5
Delik sayısı
2
Sealing insert, multiple
evet
Colour
Light grey
V-TEC VM32 4x8
Item no.
2022138
Vida dişi
M32 x 1,5
Delik sayısı
4
Sealing insert, multiple
evet
Colour
Light grey


