Cable gland, PG thread, light grey
Type V-TEC PG7 LGR
|Item no. 2024705
|EAN 4012195446774



Item no. / Type
Vida dişi
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Cable gland with PG connection thread in cap nut design, suitable for junction boxes, housings, distributor boxes in private and industrial areas. With strain relief and integrated sealing lip, tested according to DIN EN 62444. Protection class IP68. Can be used between –20°C and +65°C.
Technical data
Technical data
| Darbeye dayanıklı | hayır |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | hayır |
| Patlamaya karşı korumalı | hayır |
| Çekme yükü azaltma imkanı | evet |
| Koruma sınıfı | IP68 |
| Vida dişi | Pg 7 |
| For Ex zone | Yok |
| Thread type | PG |
| Bend protection | hayır |
| With locknut | hayır |
| Sealing insert, multiple | hayır |
| Flat cable gland | hayır |
| Type of seal | Sealing ring |
| Splittable gland | hayır |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Thread increase | 1,41 mm |
| Nominal thread size | 7 |
| Hexagonal corner dimension | 16,5 mm |
| Sızdırmazlık alanı D min. | 2,5 mm |
| Sızdırmazlık alanı D maks. | 6,5 mm |
| WAF | 15 |
| Version for | Düz |
| Vida dişi uzunluğu | 8 mm |
| Unstable torque | 1,67 Nm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 65 °C |
| Boyut | PG7 |
| Material | Polyamide |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Dimensions
| Dimension L min. | 18 mm |
|---|---|
| Dimension L max. | 23 mm |
| Dimension L1 | 8 mm |
| Dimension L2 | 5 mm |
| Dimension L3 | 12,6 mm |
| Dimension E | 16,5 mm |
Environmental Data
| Packaging without plastic | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0223 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Vida dişi
Sealing insert, multiple
Colour
Item no.
V-TEC PG7 LGR
Pg 7
hayır
Light grey; RAL 7035
2024705
V-TEC PG9 LGR
Pg 9
hayır
Light grey; RAL 7035
2024713
V-TEC PG11 LGR
Pg 11
hayır
Light grey; RAL 7035
2024721
V-TEC PG13 LGR
Pg 13,5
hayır
Light grey; RAL 7035
2024748
V-TEC PG16 LGR
Pg 16
hayır
Light grey; RAL 7035
2024756
V-TEC PG21 LGR
Pg 21
hayır
Light grey; RAL 7035
2024764
V-TEC PG29 LGR
Pg 29
hayır
Light grey; RAL 7035
2024772
V-TEC PG36 LGR
Pg 36
hayır
Light grey; RAL 7035
2024780
V-TEC PG42 LGR
Pg 42
hayır
Light grey; RAL 7035
2024799
V-TEC PG48 LGR
Pg 48
hayır
Light grey; RAL 7035
2024802
Vida dişi
V-TEC PG7 LGR
Item no.
2024705
Vida dişi
Pg 7
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC PG9 LGR
Item no.
2024713
Vida dişi
Pg 9
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC PG11 LGR
Item no.
2024721
Vida dişi
Pg 11
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC PG13 LGR
Item no.
2024748
Vida dişi
Pg 13,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC PG16 LGR
Item no.
2024756
Vida dişi
Pg 16
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC PG21 LGR
Item no.
2024764
Vida dişi
Pg 21
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC PG29 LGR
Item no.
2024772
Vida dişi
Pg 29
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC PG36 LGR
Item no.
2024780
Vida dişi
Pg 36
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC PG42 LGR
Item no.
2024799
Vida dişi
Pg 42
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC PG48 LGR
Item no.
2024802
Vida dişi
Pg 48
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035

