Cable ladder LG 110, 6 m VS FS
Type LG 112 VS 6 FS
|Item no. 6216442
|EAN 4012195065289




Item no. / Type
Length
Width
Rail thickness
Smallest selling unit: 6 m
6m
m
Description
Cable ladder with perforated side rail of side height 110 mm with riveted C profile rungs, open in an upwards direction.
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
The cable ladder is shipped folded up.
You can find the appropriate type 2056 clamp clip in the vertical ladder systems section.
Technical data
Dimensions
| Length | 6000 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 110 mm |
| Dimension B | 200 mm |
| Rung slot dimension | 16,50 |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Side perforation | yes |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 188 cm² |
| Rustproof steel, pickled | no |
| Usable cross-section | 18800 mm² |
| Rung distance | 300 mm |
| Version of the rungs | Profile perforated |
| Side rail version | Flat profile |
| Fastening of rung | Blind riveted |
| Dimension | 110x200x6000 |
| Rail thickness | 1,5 mm |
| Dimension | 110x200x6000 |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Loads
| Support spacing 2.0 m | 3,1 kN/m |
|---|---|
| Support spacing 2.5 m | 2 kN/m |
| Support spacing 3.0 m | 1,4 kN/m |
| Support spacing 3.5 m | 0,9 kN/m |
| Support spacing 4.0 m | 0,65 kN/m |
| Support spacing 4.5 m | 0,55 kN/m |
| Support spacing 5.0 m | 0,5 kN/m |
| Support spacing 6.0 m | 0,15 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Support width in m
Rail bend in mm at permitted kN/m
Load scheme during testing
Load curve with cable tray/ladder width in mm
Strut bend curve according to support width
Environmental Data
9,0338 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 9,0338 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6216587
Straight and angle connector FSType
LWVG 110 FS
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (5)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Rail thickness
Surface
Material
Item no.
LG 112 VS 6 FS
6000
200
no
1,5
Strip galvanised
Steel
6216442
LG 113 VS 6 FS
6000
300
no
1,5
Strip galvanised
Steel
6216445
LG 114 VS 6 FS
6000
400
no
1,5
Strip galvanised
Steel
6216448
LG 115 VS 6 FS
6000
500
no
1,5
Strip galvanised
Steel
6216451
LG 116 VS 6 FS
6000
600
no
1,5
Strip galvanised
Steel
6216454
Width
LG 112 VS 6 FS
Item no.
6216442
Length
6000
Width
200
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
1,5
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LG 113 VS 6 FS
Item no.
6216445
Length
6000
Width
300
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
1,5
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LG 114 VS 6 FS
Item no.
6216448
Length
6000
Width
400
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
1,5
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LG 115 VS 6 FS
Item no.
6216451
Length
6000
Width
500
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
1,5
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LG 116 VS 6 FS
Item no.
6216454
Length
6000
Width
600
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
1,5
Surface
Strip galvanised
Material
Steel









