Cable tray MKS 35 FT
Type MKS 310 FT
|Item no. 6053106
|EAN 4012196059294




Item no. / Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
MKS 35 = Medium duty cable tray system with a side height of 35 mm.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 35 mm |
| Dimension B | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 33 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 3300 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Ölçü | 35 x 100 |
| Boyut | 35x100x3000 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Destek aralığı 1,0m | 1,2 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 1,5m | 0,75 kN/m |
| Destek aralığı 2,0m | 0,55 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 0,3 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 0,2 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 3,5372 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Item no.
MKS 310 FT
3000
100
hayır
1
Hot-dip galvanised
Steel
6053106
MKS 315 FT
3000
150
no
1
Hot-dip galvanised
Steel
6053165
MKS 320 FT
3000
200
hayır
1
Hot-dip galvanised
Steel
6053203
MKS 330 FT
3000
300
no
1
Hot-dip galvanised
Steel
6053300
Width
Maintain electrical functions
MKS 310 FT
Item no.
6053106
Length
3000
Width
100
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
MKS 315 FT
Item no.
6053165
Length
3000
Width
150
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
MKS 320 FT
Item no.
6053203
Length
3000
Width
200
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
MKS 330 FT
Item no.
6053300
Length
3000
Width
300
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel









