Cable tray MKSU 60 FS
Type MKSU 615 FS
|Item no. 6063179
|EAN 4012196394630




Item no. / Type
Length
Width
Plate thickness
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
MKSU 60 = medium-duty cable tray system, unperforated, with a side height of 60 mm. Straight connectors should be ordered in the appropriate quantity.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
The cable tray has connector perforations on both sides.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Height | 60 mm |
| Dimension B | 150 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Side perforation | no |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 88 cm² |
| Rustproof steel, pickled | no |
| Plate thickness | 1 mm |
| Mounting perforation in base | no |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 8800 mm² |
| With cover | no |
| Dimension | 60 x 150 |
| Base perforation | 0 |
| Dimension | 60x150x3000 |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Support spacing 1.5 m | 1,5 kN/m |
|---|---|
| Support spacing 1.75 m | 1,25 kN/m |
| Support spacing 2.0 m | 1 kN/m |
| Support spacing 2.5 m | 0,5 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Support width in m
Rail bend in mm at permitted kN/m
Load scheme during testing
Load curve with cable tray/ladder width in mm
Strut bend curve according to support width
Environmental Data
5,2008 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 5,2008 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Item no.
MKSU 610 FS
3000
100
no
1
Strip galvanised
Steel
6063160
MKSU 615 FS
3000
150
no
1
Strip galvanised
Steel
6063179
MKSU 620 FS
3000
200
no
1
Strip galvanised
Steel
6063187
MKSU 630 FS
3000
300
no
1
Strip galvanised
Steel
6063209
MKSU 640 FS
3000
400
no
1
Strip galvanised
Steel
6063225
Width
MKSU 610 FS
Item no.
6063160
Length
3000
Width
100
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
MKSU 615 FS
Item no.
6063179
Length
3000
Width
150
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
MKSU 620 FS
Item no.
6063187
Length
3000
Width
200
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
MKSU 630 FS
Item no.
6063209
Length
3000
Width
300
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
MKSU 640 FS
Item no.
6063225
Length
3000
Width
400
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1
Surface
Strip galvanised
Material
Steel








