Cable tray RKS 60 FS perforated, w/o floor beading
Type RKS 607 FS
|Item no. 6055893
|EAN 4012196388691




Item no. / Type
6055893 / RKS 607 FS
Length
3000 mm
Width
75 mm
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
0,75 mm
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
RKS 60 = Rational cable tray system with 60 mm side height (unbeaded base plate).
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
The cable tray is fixed to the bracket with bolts, type FRS M6 x 12.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Height | 60 mm |
| Dimension L | 3000 mm |
| Dimension B | 75 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 42 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 0,75 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 4200 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Ölçü | 60 x 75 |
| Taban deliği | 1 |
| Boyut | 60x75x3000 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Destek aralığı 1,0m | 1,3 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 1,5m | 0,65 kN/m |
| Destek aralığı 2,0m | 0,4 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 0,25 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 0,15 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 2,8222 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (5)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Item no.
RKS 607 FS
3000
75
hayır
0,75
Strip galvanized
Steel
6055893
RKS 607 FS
Item no.
6055893
Length
3000
Width
75
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
0,75
Surface
Strip galvanized
Material
Steel






