Cable tray RKS-Magic® 60 A4
Type RKSM 610 A4
|Item no. 6047614
|EAN 4012195706113




Item no. / Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Plate thickness
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Cable tray with integrated quick fastening system. The usable length of the cable tray is 3,000 mm.
The cable tray has continuous side perforations of 7 x 20 mm for the installation of additional connection and mounting components.
The perforation for direct threaded rod suspension has a diameter of 11 mm.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
The cable tray has continuous side perforations of 7 x 20 mm for the installation of additional connection and mounting components.
The perforation for direct threaded rod suspension has a diameter of 11 mm.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Continuous equipotential bonding is guaranteed without additional components.
Technical data
Dimensions
| Length | 3050 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 60 mm |
| Dimension y | 50 mm |
| Dimension B | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 58 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 0,75 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 5800 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Taban deliği | 1 |
| Boyut | 60x100x3050 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4571 |
| Colour | stainless steel |
| Fire protection | Maintenance of electrical function of cable-specific support structure |
| Magnetic shield insulation with cover | 50 dB |
| Magnetic shield insulation without cover | 20 dB |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Usable length | 3000 mm |
| Type of connector, cable support system | Click fastening |
Loads
| Destek aralığı 1,0m | 1,2 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 1,5m | 0,9 kN/m |
| Destek aralığı 2,0m | 0,6 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 0,4 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 7,5251 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6068980
Magic straight connector set A4Type
KTSMV 610 A4
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 6037170
Bend, angle-adjustable, 60 A4Type
RB W 610 A4
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (7)
Declarations (5)
Certificates (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Colour
Item no.
RKSM 610 A4
3050
100
60
evet
0,75
Bright, treated
Stainless steel 1.4571
stainless steel
6047614
RKSM 615 A4
3050
150
60
yes
0,75
Bright, treated
Stainless steel 1.4571
stainless steel
6047633
RKSM 620 A4
3050
200
60
evet
0,75
Bright, treated
Stainless steel 1.4571
stainless steel
6047641
RKSM 630 A4
3050
300
60
evet
0,75
Bright, treated
Stainless steel 1.4571
stainless steel
6047657
RKSM 640 A4
3050
400
60
hayır
0,9
Bright, treated
Stainless steel 1.4571
stainless steel
6047692
RKSM 650 A4
3050
500
60
hayır
0,9
Bright, treated
Stainless steel 1.4571
stainless steel
6047722
RKSM 660 A4
3050
600
60
hayır
0,9
Bright, treated
Stainless steel 1.4571
stainless steel
6047738
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
RKSM 610 A4
Item no.
6047614
Length
3050
Width
100
Height
60
Maintain electrical functions
evet
Plate thickness
0,75
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4571
Colour
stainless steel
RKSM 615 A4
Item no.
6047633
Length
3050
Width
150
Height
60
Maintain electrical functions
yes
Plate thickness
0,75
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4571
Colour
stainless steel
RKSM 620 A4
Item no.
6047641
Length
3050
Width
200
Height
60
Maintain electrical functions
evet
Plate thickness
0,75
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4571
Colour
stainless steel
RKSM 630 A4
Item no.
6047657
Length
3050
Width
300
Height
60
Maintain electrical functions
evet
Plate thickness
0,75
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4571
Colour
stainless steel
RKSM 640 A4
Item no.
6047692
Length
3050
Width
400
Height
60
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
0,9
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4571
Colour
stainless steel
RKSM 650 A4
Item no.
6047722
Length
3050
Width
500
Height
60
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
0,9
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4571
Colour
stainless steel
RKSM 660 A4
Item no.
6047738
Length
3050
Width
600
Height
60
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
0,9
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4571
Colour
stainless steel









