Cable tray SKSU 60 FS
Type SKSU 610 FS
|Item no. 6063234
|EAN 4012195060369




Item no. / Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
SKS 60 = heavy-duty cable tray system, unperforated, with 60 mm side height.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
The cable tray has connector perforations on both sides.
Straight connectors should be ordered separately and in the appropriate quantity.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 60 mm |
| Dimension B | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | no |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 58 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,5 mm |
| Tabanda montaj deliği | no |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 5800 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Ölçü | 60 x 100 |
| Taban deliği | 0 |
| Boyut | 60x100x3000 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Destek aralığı 1,5m | 2,6 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 2,0m | 1,9 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 1,1 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 0,55 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 6,4783 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (5)
Instructions and Aid (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Item no.
SKSU 610 FS
3000
100
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
6063234
SKSU 620 FS
3000
200
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
6063236
SKSU 630 FS
3000
300
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
6063238
SKSU 650 FS
3000
500
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
6063241
SKSU 660 FS
3000
600
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
6063276
SKSU 640 FS
3000
400
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
6063950
Width
SKSU 610 FS
Item no.
6063234
Length
3000
Width
100
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
SKSU 620 FS
Item no.
6063236
Length
3000
Width
200
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
SKSU 630 FS
Item no.
6063238
Length
3000
Width
300
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
SKSU 650 FS
Item no.
6063241
Length
3000
Width
500
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
SKSU 660 FS
Item no.
6063276
Length
3000
Width
600
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
SKSU 640 FS
Item no.
6063950
Length
3000
Width
400
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel








