Cavity wall device box 47, airtight
Type HG 47-L
|Item no. 2003806
|EAN 4012196715930



Item no. / Type
2003806 / HG 47-L
Height
47 mm
Freze deliği çapı
68 mm
Diameter
68 mm
Giriş sayısı
6
for pipe diameter
20/25 mm
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
Description
Cavity wall device box with airtight membrane entries for use in cavity walls with an installation depth of at least 47 mm and a plate thickness of 5–40 mm.
• 2 x 3 screw domes
• Device screws, clamping straps
• 2 combination pipe entries of Ø 20 and 25 mm
• 2 entries for NYM cables 3 x 1.5 mm
• 2 entries for NYM cables 3 x 2.5 mm² or 5 x 1.5 mm²
• Airtight connection with other device boxes via connector, type ZH 11-V
• Airtight connection with other accessory sockets via connector, type ZH 11-V
• Sound insulation tested up to 70 dB according to ISO 10140-2
Delivery accessories: 10 x connectors, type ZH 11-V
Tested according to DIN EN 60670-1, DIN EN 60670-22 and DIN 49073-1.
• 2 x 3 screw domes
• Device screws, clamping straps
• 2 combination pipe entries of Ø 20 and 25 mm
• 2 entries for NYM cables 3 x 1.5 mm
• 2 entries for NYM cables 3 x 2.5 mm² or 5 x 1.5 mm²
• Airtight connection with other device boxes via connector, type ZH 11-V
• Airtight connection with other accessory sockets via connector, type ZH 11-V
• Sound insulation tested up to 70 dB according to ISO 10140-2
Delivery accessories: 10 x connectors, type ZH 11-V
Tested according to DIN EN 60670-1, DIN EN 60670-22 and DIN 49073-1.
Technical data
Dimensions
| Height | 47 mm |
|---|
Technical data
| Giriş şekli | NYM cables, data cables and corrugated pipes |
|---|---|
| Darbeye dayanıklı | hayır |
| Eleman sayısı | 1 |
| Freze deliği çapı | 68 mm |
| Uygun olduğu plaka kalınlığı min. | 5 mm |
| Uygun olduğu plaka kalınlığı maks | 40 mm |
| Diameter | 68 mm |
| Halojen İçermez | evet |
| Giriş sayısı | 6 |
| Cihazların tespitlenmesi | Screws , |
| Koruma sınıfı | IP30 |
| Type of housing penetration | Insertion membrane |
| for pipe diameter | 20/25 mm |
| With bolts | evet |
| Airtight | evet |
| Support | Connector |
| Anma kesiti min. | 1,5 mm² |
| Anma kesiti maks. | 2,5 mm² |
| Shape | yuvarlak |
| Cover | Yok |
| Cover fastening | Screws , |
| Aleve dayanıklı | Acc. to VDE 0471/IEC 60695-2-11, test temperature 850°C |
| Combination entries Ø 20 / 25 mm | 2 |
| Cable entries 3 x 2.5 mm² / 5 x 1.5 mm² | 2 |
| Cable entries 3 x 1.5 mm² | 2 |
| Boyut | Ø68mm, H47mm |
| Material | Polypropylene / Thermoplastic elastomer |
| Colour | orange / grey |
| Rated voltage | 400 V |
| Sound insulation | tested up to 70 dB according to ISO 10140-2 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0772 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Certificates (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Height
Freze deliği çapı
Diameter
Giriş sayısı
for pipe diameter
Item no.
HG 47-L
47
68
68
6
20/25 mm
2003806
HG 47-L
Item no.
2003806
Height
47
Freze deliği çapı
68
Diameter
68
Giriş sayısı
6
for pipe diameter
20/25 mm
